Jacek Kurski odwołany. Nie będzie już reprezentował Polski w Banku Światowym

Polska
Jacek Kurski odwołany. Nie będzie już reprezentował Polski w Banku Światowym
PAP/Radek Pietruszka/Polsat News
Donald Tusk zapowiedział odwołanie Jacka Kurskiego z Waszyngtonu

Jacek Kurski został odwołany z Waszyngtonu, gdzie od grudnia 2022 roku był przedstawicielem Polski w Banku Światowym. Były prezes TVP został usunięty ze stanowiska we wtorek. O decyzji poinformował premier Donald Tusk, który wcześniej zapowiadał podjęcie takich kroków.

"No to zapinamy pasy. Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu - to na początek dnia. Długiego dnia" - napisał w serwisie X premier Donald Tusk.

Rada Ministrów zdecydowała. Jacek Kurski odwołany z Banku Światowego

Zapowiedź premiera dotycząca Jacka Kurskiego została zrealizowana w trakcie wtorkowego posiedzenia rządu. Na konferencji prasowej po spotkaniu Rady Ministrów premier omówił ustalenia dotyczące kwestii budżetowych i poinformował o przyjęciu dwóch uchwał, z których jedna dotyczyła byłego prezesa TVP.

 

ZOBACZ: Nowe kierownictwo służb specjalnych. Donald Tusk podał nazwiska nominowanych


Donald Tusk zapowiedział, że od teraz to minister Andrzej Domański będzie reprezentował Polskę w międzynarodowych instytucjach finansowych, w tym w Banku Światowym. Oznacza to odwołanie ze stanowiska Jacka Kurskiego, który, jak zaznaczył premier, "nie będzie już reprezentował Rzeczpospolitej w instytucjach finansowych".

Jacek Kurski w Banku Światowym

Jacek Kurski pracował w Waszyngtonie od grudnia 2022 roku, kiedy to został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. Rozpoczął wówczas pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie, o czym poinformował Narodowy Bank Polski.

 

ZOBACZ: Jacek Kurski ma nową posadę. Były prezes TVP pracuje w Banku Światowym

 

Wcześniej, we wrześniu Jacek Kurski przestał być prezesem TVP. Funkcję tę sprawował z przerwami od 2016 roku

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie