Czy można dostać pieniądze za niewykorzystany urlop? Tak, to możliwe! Jakie warunki trzeba spełnić?

Biznes
Czy można dostać pieniądze za niewykorzystany urlop? Tak, to możliwe! Jakie warunki trzeba spełnić?
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/webandi
Czy można dostać pieniądze za niewykorzystany urlop?

Pogoń za pieniądzem, rosnące opłaty czy chęć awansu – to tylko niektóre przyczyny, które motywują Polaków do tego, by pracować dłużej, nieraz po godzinach, bez brania urlopu. Czy istnieje możliwość, by zaoszczędzone w ten sposób dni wolne zamienić na dodatkowe środki pieniężne?

Ile urlopu przysługuje Ci w pracy?

Istnieje kilka uprzywilejowanych grup zawodowych, do których zaliczamy między innymi górników czy służby mundurowe – w tych instytucjach pracownicy mogą korzystać nawet z 30 dni płatnego urlopu w skali całego roku.


W zdecydowanej większości przedsiębiorstw obowiązuje jednak nieco inny podział, który zwykło określać się mianem „20-26”. Co to oznacza w praktyce?

 

ZOBACZ: Telefon i praca na urlopie? Co czwarty Polak ma z tym problem


Niższy wymiar urlopu (20 dni) przysługuje zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, których staż zawodowy jest mniejszy niż 10 lat. Później osoby te automatycznie uzyskują dodatkowych 6 dni wolnego, co składa się na 26 dni w roku. 


Warto pamiętać o tym, że pojęcie stażu pracy jest w Polsce bardzo szerokie. Nie chodzi tylko o pracę zawodową, ale także o edukację. Staż rośnie o określoną liczbę dni u osób, które ukończyły:

  • szkołę średnią,
  • szkołę policealną (np. technikum dla dorosłych),
  • studia (zarówno licencjackie, jak i magisterskie). 

W praktyce dość często okazuje się, że pracownik z wyższym wykształceniem, który dopiero podpisał swoją pierwszą umowę o pracę, będzie musiał przepracować tylko 2-3 lata, by uzyskać 26 dni urlopu rocznego.

Czy każdy niewykorzystany urlop roczny można wypłacić?

Niestety nie. Jeśli pracownik nie wykorzystał np. 5 dni urlopu w 2023 roku, to te dni nie przepadną, ale zostaną doliczone do nowego okresu urlopowego, który zacznie się w nowym roku. Co należy podkreślić, nie wolno kumulować w ten sposób urlopu z kilku ostatnich lat – trzeba wybrać go do 30 września w kolejnym roku. Jeśli pracownik nie będzie wyrażał takiej chęci, to szef może samodzielnie podjąć decyzję o wysłaniu go na wolne w dowolnym wybranym przez siebie terminie.

Kto może wypłacić pieniądze za zaległy urlop?

To pewnego rodzaju przywilej, który w polskim systemie prawnym dotyczy tylko tych osób, którym kończy się umowa o pracę. W tej sytuacji, wraz z ostatnią wypłatą, zostanie wypłacone dodatkowe świadczenie pieniężne za niewykorzystane dni wolne. 

 

ZOBACZ: Praca zdalna. Nowe przepisy. W życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy


Wartość jednego dnia urlopu jest obliczana rokrocznie. W 2023 roku współczynnik ekwiwalentu wynosił 20,83 PLN. Nie oznacza to jednak, że jest to wartość jednego dnia wolnego pracownika! Koszt jednego dnia urlopu obliczamy w następujący sposób: podstawę ekwiwalentu (pensję) dzielimy przez 28,83.


Przykładowo: 4000 PLN/20,83 = 192 PLN. To wartość jednego dnia. Jeśli więc pracownik nie wykorzystał 5 dni, to przysługuje mu wypłata w kwocie 192 × 5 co daje nam 960 złotych. 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie