Rośnie kwota zasiłku stałego. Od nowego roku to już 1000 złotych!

Biznes
Rośnie kwota zasiłku stałego. Od nowego roku to już 1000 złotych!
Pexels/Pixabay
Od 1 stycznia wzrośnie kwota zasiłku stałego

Każdego roku państwo wydaje dziesiątki miliardów złotych na transfery socjalne. Jest to polityka, która ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Lista świadczeń jest bardzo długa. To nie tylko 500+, 300+ czy obiecane przez nowy rząd "babciowe". Na liście jest jeszcze tzw. zasiłek stały, którego kwota wzrośnie od nowego roku do 1000 zł. Komu przysługuje?

Zasiłek stały to świadczenie, które wypłacają lokalne ośrodki pomocy społecznej. Jego wprowadzenie, wysokości oraz zasady nabywania praw definiuje artykuł 37 ustawy o pomocy społecznej. Powołując się na ten akt prawny, można wskazać na następujące grupy, które mogą zostać nim objęte:

  • osoby pełnoletnie, samotnie gospodarujące
  • osoby niezdolne do pracy z powodu wieku (lub całkowicie niezdolne do pracy)
  • osoby, których dochód jest niższy od kryterium przewidzianego dla samotnie gospodarujących
  • osoby pełnoletnie, pozostające w rodzinie, niezdolnej do pracy (jeśli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie, są niższe od kryterium dochodowego)

Decyzję o przyznaniu świadczenia przyznaje się w drodze decyzji administracyjnej, a samo świadczenie wypłaca się za okres miesiąca kalendarzowego począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony wraz z wymaganą dokumentacją.

Ile wyniesie kwota zasiłku stałego w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku Sejm przyjął ustawę, która zmienia kwotę świadczenia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło, że zmiany już wkrótce wejdą w życie.

 

ZOBACZ: 125 zł zwrotu za prąd. Czy każdy dostanie pieniądze?

 

Nowy sposób wyliczania zasiłku będzie obowiązywał od pierwszego stycznia. Minimalna kwota zasiłku wzrośnie z 30 do 100 złotych. W praktyce oznacza to, że będzie można uzyskać aż 1000 PLN zamiast obecnie obowiązujących 719 zł

Jakie dokumenty trzeba okazać, by uzyskać zasiłek stały?

Każdorazowo decyzja należy do ośrodka pomocy społecznej lub wskazanego referatu w urzędzie gminy, jednak bez względu na miejsce zamieszkania niezbędne będą:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • kserokopia orzeczenia określającego stopień niepełnosprawności lub całkowitej niezdolności do pracy
  • jeśli występuje: potwierdzenie przypisania do I lub II grupy inwalidów

W praktyce warto mieć ze sobą również dodatkowe dokumenty, które wskazują na trudną sytuację finansową, która skutkuje wnioskiem o przyznanie zasiłku stałego.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie