Tragedia w Tatrach. Turysta spadł z wysokości w rejonie Zawratowej Turni

Polska Karolina Gawot / Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Tragedia w Tatrach. Turysta spadł z wysokości w rejonie Zawratowej Turni
Flickr.com
Tragedia w Tatrach. Turysta spadł z wysokości

W rejonie Zawratowej Turni w Tatrach doszło do tragicznego wypadku. Na ciało turysty ratownik TOPR natknął się w piątek, jednak z uwagi na późną porę nie udało się przetransportować zwłok tego dnia. Akcja została przeprowadzona w sobotę. Było w nią zaangażowanych kilkunastu ratowników oraz śmigłowiec.

- Dzisiaj odbył się transport zwłok turysty, który zginął po upadku z wysokości w rejonie Zawratowej Turni - przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

 

O tragicznym wypadu TOPR dowiedziało się w piątek, gdy w godzinach popołudniowych na ciało turysty natknął się ratownik, ale ze względu na późną porę i złe warunki atmosferyczne nie udało się wtedy przetransportować ciała do Zakopanego.

 

W działaniach wzięło udział 12 ratowników i załoga śmigłowca.

Ostrzeżenia przed trudnymi warunkami w Tatrach 

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg w wielu miejscach jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy.

 

Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgła w partiach graniowych, które ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń.

 

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków - ostrzega TOPR. Konieczne jest posiadanie sprzętu, takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie