Poznań. Minister Wieczorek spotkał się ze studentami okupującymi akademik "Jowita"

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Poznań. Minister Wieczorek spotkał się ze studentami okupującymi akademik "Jowita"
Polsat News
Minister nauki spotkał się z protestującymi studentami

Studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nie chcą zgodzić się, aby zniknął akademik "Jowita". Zanim go zamknięto, mieszkało tam 300 osób. Władze uczelni chcą sprzedać budynek, tłumacząc się brakiem funduszy na remont. - "Jowita" zostaje - powiedział nowy minister nauki na spotkaniu ze studentami.

Trudny sprawdzian dla nowego ministra nauki w pierwszym dniu urzędowania. Dariusz Wieczorek przyjechał do Poznania, aby rozwiązać konflikt studentów z władzami Uniwersytetu Adama Mickiewicza. - Sprawy studentów i uczelni wyższych będą absolutnym priorytetem dla nowego rządu - powiedział w czasie spotkania.

Spór o akademik. Trwa protest

Władze Uniwersytetu chciały sprzedać akademik "Jowita", czemu sprzeciwili się studenci. Rozpoczęli protest, zajmując sale konferencyjne, pomieszczenia naukowe i korytarze. Uczelnia tłumaczy, że nie ma wystarczających środków finansowych na remont budynku.

 

ZOBACZ: Protest w Dorohusku rozwiązany. "Dantejskie sceny", interweniowała policja

 

Uczniowie w czasie protestu myją się pod umywalkami w łazience na terenie kampusu, ponieważ wynajęta zewnętrzna firma ma uniemożliwiać im wejście do akademika, odcinając dostęp przez główne drzwi.

 

WIDEO: Protest studentów w Poznaniu

 

 

Rektor UAM prof. Bogumiła Krajewska zwróciła uwagę o konieczności zachowania bezpieczeństwa ze względu na obawy pracowników uczelni. W czasie protestu miało dochodzić do aktów wandalizmu takich jak zniszczenie zamka w drzwiach lub siłowe zajęcie dodatkowej sali na kampusie.

Poznań. Protest studentów

Studenci deklarują, że nie stać ich na wynajem pokoju prywatnie. W "Jowicie" płacili 660 zł. W ciągu ostatnich sześciu lat koszty życia studentów zwiększyły się dwukrotnie. W 2017 roku było to 1600 zł, a w 2023 już 3867 zł. Najbardziej zdrożał wynajem. W rozmowie z Polsat News prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak stwierdził, że to kwestia niskich możliwości zarobkowych studentów względem rosnących cen wynajmu.

 

ZOBACZ: Donald Tusk na spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Miliardy euro z KPO dla Polski


- Studenci zwykle preferowali wynajem prywatny, ale wzrost czynszu wzrósł nieproporcjonalnie do ich dochodu - powiedział rektor. Według danych money.pl za kawalerkę w Poznaniu trzeba zapłacić ok. 1700 zł.

Spór o akademik. Reakcja ministra Wieczorka

W czwartek na miejsce protestu przybył nowy minister nauki Dariusz Wieczorek.

 

- Akademik "Jowita" zostaje, będą pieniądze na jego odnowienie - powiedział w czasie spotkania z osobami okupującymi nieczynny dom studencki w centrum Poznania minister nauki.

 

ZOBACZ: Poznań: Awaria wodociągu. Mieszkańcy bez wody w kranach. Trwa naprawa

 

Dariusz Wieczorek poinformował również, że władze uczelni wystąpią do ministerstwa z wnioskiem o środki finansowe na przygotowanie projektu technicznego remontu budynku. 

Studenci oczekują pisemnych deklaracji, że "Jowita" pozostanie akademikiem. Zapowiedzieli również, że protest i okupacja budynku potrwają do niedzieli.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie