Małopolska. Barbara Nowacka odwołuje Barbarę Nowak

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Małopolska. Barbara Nowacka odwołuje Barbarę Nowak
PAP/Art Service
Barbara Nowacka odwołuje Barbarę Nowak

Barbara Nowacka podjęła decyzję o dymisji Barbary Nowak z funkcji małopolskiej kurator oświaty. Jej miejsce zajmie Gabriela Olszowska. - Skończył się czarny czas - przekazała minister edukacji w czasie konferencji prasowej.

Nowa minister edukacji nominowała Gabrielę Olszowską na pełniącą obowiązki małopolskiej kurator oświaty do czasu rozstrzygnięcia rządowego konkursu na to stanowisko. - Małopolskiej oświacie trzeba przywrócić spokój - powiedziała Barbara Nowacka w czasie konferencji prasowej.

Małopolska. Dymisja Barbary Nowak

- Kuratorium Oświaty jest od pomagania szkołom i stania po stronie mądrej, dobrej, odpowiedzialnej edukacji - powiedziała minister edukacji. Barbara Nowacka dodała również, że skończył się "czarny czas" dla oświaty w Małopolsce.

 

Minister ogłosiła też, że to pierwsze odwołanie kuratora oświaty. Pozostałe 15 ma nastąpić do końca tego roku kalendarzowego. 

 

ZOBACZ: Barbara Nowacka przywitana w Ministerstwie Edukacji. Mówiła o pierwszych decyzjach

 

W czasie konferencji głos zabrał również wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

 

- Kuratorium pod kierownictwem Barbary Nowak było uosobieniem wszystkiego, czemu Polacy powiedzieli "nie" w czasie tegorocznych wyborów parlamentarnych. Było symbolem pogardy, dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem i braku poszanowania dla drugiego człowieka - podkreślił wojewoda.

Barbara Nowacka odwołuje Barbarę Nowak

Nowo powołana kurator oświaty w Małopolsce Gabriela Olszowska powiedziała, że uwielbia i będzie pracować na rzecz edukacji.

 

- Kurator znaczy opiekun, a nie prokurator. Będziemy wspomagać się nawzajem i rozwiązywać nasze problemy wspólnie z dziećmi, ludźmi związanymi z oświatą, rodzicami, samorządami uczniowskimi, nauczycielami i dyrektorami - zaznaczyła Gabriela Olszowska. 

 

ZOBACZ: Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

 

Do swojej dymisji odniosła się również ustępująca małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. We wpisie w mediach społecznościowych podziękowała nauczycielom, pracownikom oświaty, uczniom i rodzicom za "tysiące spotkań i pięknych wzruszeń".

 

Zacytowała również Pismo Święte. "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" - napisała.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie