Ewa Wanat nie żyje. Dziennikarka miała 61 lat

Polska
Ewa Wanat nie żyje. Dziennikarka miała 61 lat
Mieczysław Włodarski/ Reporter / East News
Ewa Wanat

W Berlinie zmarła Ewa Wanat, dziennikarka, była redaktorka naczelna radia TOK FM. "Niepowtarzalna, niezwykła" - czytamy w pożegnalnym wpisie Tomasza Stawiszyńskiego.

O śmierci Wanat poinformowano na stronie radia TOK FM. "Ewa Wanat nie żyje. Wybitna dziennikarka radiowa i telewizyjna, która w latach 2003-2012 była redaktorką naczelną Radia TOK FM, zmarła dziś wieczorem w Berlinie" - czytamy.

 

Ewa Wanat była dziennikarką radiową i telewizyjną. Przez prawie dekadę pełniła funkcję redaktor naczelnej radia TOK FM, a później Polskiego Radia RDC. 

 

Dziennikarkę żegnają w mediach społecznościowych przyjaciele i współpracownicy. "Są takie płomienie, które nawet jeśli zgasną, pozostawiają po sobie ogrom ciepła. Dziś wieczorem w Berlinie Henningsdorf odeszła od nas Ewa Wanat. Tak niewiele czasu miałyśmy ze sobą, za mało… Żegnaj, przyjaciółko…" - napisała dziennikarka Dorota Danielewicz.

 

"Umarła Ewa Wanat. Jedna z najważniejszych osób w moim życiu. Niepowtarzalna, niezwykła. Chciałbym tu użyć mnóstwa patetycznych słów, ale wiem, że by mnie za to od razu - w swoim stylu - zbeształa. Dlatego tylko napiszę: dziękuję, Ewa, za wszystko, dziękuję" - napisał z kolei filozof Tomasz Stawiszyński.

Ewa Wanat - początki kariery

Wanat urodziła się w Poznaniu, gdzie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Uczyła się także na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Karierę dziennikarską zaczęła w 1990 roku, od pracy w ówczesnym Radiu S Poznań - dzisiejszym Radiu Eska. Współpracowała też z "Gazetą Wyborczą".

 

ZOBACZ: Śmierć Bohdana Gadomskiego. Opiekunowie dziennikarza skazani

 

Od połowy lat 90. Ewa Wanat współpracowała z TVP Poznań, TVP 1 i TVP 2. Przygotowywała filmy dokumentalne i reportaże. W 2003 objęła stanowisko szefowej redakcji TOK FM. Funkcję pełniła do 2012 roku. W 2011 tygodnik "Wprost" umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych Polaków.


W 2013 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu RDC, gdzie była redaktor naczelną do 2015 roku. Ewa Wanat była trzykrotnie nominowana do nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. "Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce" przyznano jej w 2013 roku Złoty Krzyż Zasługi.

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie