USA. Sondaż: Donald Trump przed Joe Bidenem. Wskazano kluczowe kwestie

Świat
USA. Sondaż: Donald Trump przed Joe Bidenem. Wskazano kluczowe kwestie
PAP/EPA/Chris Kleponis /POOL/ SARAH YENESEL
Joe Biden i Donald Trump

W walce o Biały Dom, Donald Trump przeważa nad obecnym prezydentem Joe Bidenem w stosunku 47 do 43 punktów procentowych - wynika z badania opinii publicznej dziennika "Wall Street Journal". Amerykanie zaniepokojeni są doniesieniami o kondycji Bidena.

Sondaż przeprowadzono od 29 listopada do 4 grudnia. Margines błędu wynosi 2.5 punktu procentowego.

 

Zdaniem zwolenników Donalda Trumpa, byłby on zdolny lepiej radzić sobie z gospodarką, miałby większe sukcesy w walce z inflacją i przestępczością. Uporałby się skuteczniej z bezpieczeństwem na granicach i wojną między Izraelem a Hamasem. Joe Biden przeważa nad konkurentem w kwestiach łączących się z aborcją i tonem, jaki zachowuje w polityce.

 

"Najpoważniejsze dla wyborców wydaje się obecnie bezpieczeństwo na granicach. W sytuacji, kiedy Biden się waha, Trump prowadzi z nim w tej sprawie z przewagą 30 proc." - zwraca uwagę USA Today.

USA. Amerykanie zaniepokojeni wiekiem prezydenta

"Gdyby mierzyć w tej rywalizacji politykę i sposób prowadzenie rządu Trump miałby znaczącą przewagę. Biorąc pod uwagę temperament i charakter respondenci bardziej opowiadają się za Bidenem" – podkreślił republikański ankieter Tony Fabrizio, który pracuje dla Trumpa w super PAC (komitet akcji politycznej).

 

ZOBACZ: Przerwała przemówienie Joe Bidena. Zgromadzeni byli wściekli. "Wynoś się"

 

"Amerykanie zaniepokojeni są wiekiem Bidena. Zwłaszcza doniesieniami, że niekiedy się przewraca, miesza kraje i daty. Kiedy indziej popełnia jeszcze inne drobne błędy. Chociaż Trump też czasem mamrocze, bądź ma problemy z chodzeniem, nie zwraca się na to tak bacznej uwagi" - wskazuje "USA Today”.

 

Dziennik przytacza wcześniejszą opinię Davida Palelogosa, dyrektora ds. badań politycznych Uniwersytetu Suffolk. Zwraca on uwagę na problemy Trumpa z prawem, szczególnie na oskarżenia go w czterech sprawach kryminalnych.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie