Strefa Gazy. Media: Intensywne walki potrwają jeszcze dwa miesiące

Świat
Strefa Gazy. Media: Intensywne walki potrwają jeszcze dwa miesiące
AP Photo/Leo Correa
Dym nad Strefą Gazy

Izraelska telewizja publiczna Kan podała, że intensywne walki z Hamasem w Strefie Gazy potrwają jeszcze około dwa miesiące, a następnie Izraelskie Siły Obronne (Cahal), będą prowadzić "lokalne operacje". Według mediów premier Benjamin Netanjahu przekazał prezydentowi USA Joe Bidenowi, że obecne operacje IDF w Khan Younis w południowej Gazie będą trwały jeszcze przez 3–4 tygodnie.

Po okresie intensywnych walk nie nastąpi rozejm, a oddziały izraelskiej armii będą nadal rozlokowane w pobliżu Strefy - poinformowali rozmówcy telewizji Kan.

 

Na "pewnym etapie" operacji wojskowych prowadzonych w najbliższych miesiącach władze Izraela pozwolą części mieszkańców Strefy Gazy na powrót do domów; będzie to odpowiedź na "wniosek Stanów Zjednoczonych oraz operacyjna konieczność" - podała izraelska telewizja.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy: Jest decyzja o rozejmie. Są pierwsze szczegóły

 

Portal Times of Izrael przekazał, że według mediów palestyńskich powiązanych z Hamasem w nocy z soboty na niedzielę Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły ataki na północy Strefy Gazy i w rejonie największego ośrodka miejskiego na jej południu - Chan Junis.

Izrael. Rozmowa Netanjahu z Bidenem

Jak donosi Channel 13, powołując się na anonimowych urzędników dyplomatycznych, premier Benjamin Netanjahu powiedział w weekend prezydentowi USA Joe Bidenowi podczas rozmowy telefonicznej, że obecne operacje IDF w Khan Younis w południowej Gazie będą trwały jeszcze przez 3–4 tygodnie.

 

Z doniesień medialnych wynika, że administracja Bidena spodziewa się, że później walki w Gazie staną się bardziej skoncentrowane i mniej intensywne.

 

ZOBACZ: Koniec rozejmu w Strefie Gazy. Znów słychać strzały

 

Portal Times of Israel dodaje, że urzędnicy z Białego Domu zaprzeczyli wcześniejszym doniesieniom jakoby Biden wyznaczył termin zakończenia walk do końca roku.

an / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie