Strefa Gazy: Jest decyzja o rozejmie. Są pierwsze szczegóły

Świat
Strefa Gazy: Jest decyzja o rozejmie. Są pierwsze szczegóły
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Rozejm w Stefie Gazy rozpocznie się w piątek rano

W piątek rano rozpocznie się rozejm między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy - podaje Reuters, cytując rzecznika katarskiego ministerstwa spraw zagranicznych. O godz. 16 zostaną uwolnieni pierwsi zakładnicy.

Katar pośredniczy w negocjacjach między stronami. Rzecznik tamtejszego resortu spraw zagranicznych Majed Al-Ansari powiedział dziennikarzom w Dosze, że rozejm będzie obejmował kompleksowe zawieszenie broni zarówno na północy, jak i na południu Strefy Gazy.

 

Jak podaje Reuters, Palestyńczycy zostaną również uwolnieni z izraelskich więzień w ramach porozumienia. Pierwszą grupą zakładników, którzy zostaną uwolnieni, będzie 13 kobiet i dzieci - powiedział Ansari. W ciągu czterech dni ma zostać uwolnionych w sumie 50 osób.

Strefa Gazy. Ogłoszono tymczasowy rozejm. Jego czas może być wydłużony

Izrael powiedział, że rozejm może trwać dłużej, o ile Hamas uwolni co najmniej 10 zakładników dziennie. Zawieszenie broni ma być połączone z uwolnieniem 50 kobiet i dzieci zakładników schwytanych przez Hamas, w zamian za 150 palestyńskich więźniów z izraelskich więzień.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Izrael sygnalizuje możliwość rozszerzenia działań na południe enklawy

 

Biuro izraelskiego premiera potwierdziło w czwartek, że Izrael otrzymał wstępną listę zakładników, którzy mają zostać uwolnieni ze Strefy Gazy. "Odpowiednie władze sprawdzają szczegóły listy i są obecnie w kontakcie ze wszystkimi rodzinami" - napisano w oświadczeniu, które cytuje Reuters.

 

Źródło: Reuters.

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie