USA. Strzelanina w szkole średniej. Uczeń usłyszał wyrok

Świat
USA. Strzelanina w szkole średniej. Uczeń usłyszał wyrok
AP Photo/Carlos Osorio
USA. Zabójca przyznał się do winy

Sąd w USA skazał zabójcę ze szkoły średniej Ethana Crumbleya na karę dożywocia za zastrzelenie czterech osób. Sędziowie uznali, że skazany dokonał "prawdziwego aktu terroryzmu". Rodzice zabójcy oskarżeni są o zakup pistoletu dla syna i lekceważenie stanu jego zdrowia psychicznego.

Do strzelaniny doszło 30 listopada 2021 roku. Ethan Crumbley miał 15 lat. Zranił wówczas także siedem innych osób. Przyznał się do winy.

 

Sędzia hrabstwa Oakland, Kwame Rowe, wyjaśnił, że spędził około 36 godzin na czytaniu zeznań ocalałych i innych osób, dotkniętych zbrodniami Crumbleya. Skazał zabójcę na maksymalny przewidziany prawem wyrok.

 

- Niestety tego właśnie pragnął oskarżony, jak napisał w swoim dzienniku. Chciał zobaczyć skutki swojej zbrodni. Zdecydował się nie umrzeć tego dnia, ponieważ zależało mu na rozgłosie. To, czego się dopuścił (...), jest prawdziwym aktem terroryzmu - argumentował Rowe.

USA. Zabójca nie okazał żadnej reakcji

W piątek w sądzie wysłuchano 31 oświadczeń, złożonych w większości osobiście przez bliskich ofiar lub inne osoby dotknięte emocjonalnie zabójstwami.

 

ZOBACZ: USA: Strzelanina na uczelni w Las Vegas. "Miał listę osób, które chce zabić"

 

Sędzia mówił, że był szczególnie porażony morderstwem 17-letniego Justina Shillinga, któremu Crumbley kazał uklęknąć przed zastrzeleniem, oraz Hany St. Juliany, którą postrzelił, a następnie otworzył ogień z bliskiej odległości, "aby dokończyć robotę". - To egzekucja i tortury – ocenił Rowe.

 

Według NBC News Crumbley nie wydawał się okazywać żadnej reakcji, gdy sędzia skazał go na dożywocie. Jego prawnicy zwrócili się do sądu o nałożenie wyroku, który za ponad pół wieku mógłby pozwolić nastolatkowi wyjść na wolność po siedemdziesiątce.

USA. Zabójca przyznał się

Crumbley przemawiał przed sądem krótko. Przyznał się do morderstwa, obiecując jednocześnie stać się w więzieniu lepszym człowiekiem.

 

- Jestem naprawdę złym człowiekiem. Zrobiłem okropne rzeczy, których nikt nie powinien robić. Skrzywdziłem wielu ludzi, nie zaprzeczam, ale nie zamierzam być taki - twierdził. Mówił też, że władz szkoły i jego rodziców nie należy obwiniać za rozlew krwi, ponieważ nie znali jego planów.

 

ZOBACZ: USA. Strzelanina w Lewiston. Nowe informacje o napastniku

 

Rodzice zabójcy, James i Jennifer Crumbley, oskarżeni są o zakup pistoletu dla syna i lekceważenie stanu jego zdrowia psychicznego. Stanęli pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci. Czeka ich osobny ich proces.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie