Nowe dane z rynku paliw. Cena benzyny może spaść poniżej sześciu złotych

Polska
Nowe dane z rynku paliw. Cena benzyny może spaść poniżej sześciu złotych
Pixabay.com
Paliwa idą w dół. Czeka nas miła niespodzianka cenowa

Na kilkanaście dni przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, ceny paliw zaczęły szybko spadać. Zjawisko doczekało się już nawet potocznej nazwy: cud przy dystrybutorach. Wiele wskazuje na to, że już niebawem, pod koniec roku, ceny znów mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. 

Jak kształtują się ceny paliw na stacjach?

Zgodnie z danymi e-Petrol, uśrednione kwoty, jakie widnieją przy dystrybutorach na dziś dzień, wyglądają następująco:

  • PB 95: 6,43 PLN/litr,
  • PB 98: 7,01 PLN/litr,
  • ON: 6,60 PLN/litr,
  • LPG: 2,99 PLN. 

Oczywiście od tych wartości zdarzają się odchylenia (zarówno wzwyż, jak i w dół), jednak podobne wartości utrzymują się od kilku tygodni. Sporo wskazuje na to, że idzie zmiana. Zawdzięczać będziemy ją globalnej koniunkturze oraz rekordowo niskim cenom paliw w hurcie. Co już wiemy?

Ceny paliw w grudniu spadną? To możliwe!

Ciekawych danych dostarcza analiza, jaką wykonał Rafał Mundry.


Wynika z niej dość wyraźnie, że hurtowe ceny paliw są na rekordowo niskim poziomie – jeszcze niższym, niż podczas „cudu przy dystrybutorach” z listopada. Od wrześniowego szczytu wartości spadły już o niemal 35 punktów bazowych. 


Dobre wieści płyną też dla posiadaczy aut z silnikiem Diesla. Tutaj tąpnięcie jest nieco mniejsze, zbliżone do 30 proc., jednak to wciąż ogromna zmiana cen surowca, która z pewnością nie pozostanie bez wpływu na politykę koncernów paliwowych.

 

 

Jeśli trend się utrzyma, to już niebawem możemy doświadczyć drugiego w tym kwartale cudu przy dystrybutorach, co w okresie przedświątecznym, gdzie wydatków zdecydowanie nie brakuje, z pewnością doceniłoby wielu naszych rodaków.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie