Krzysztof Szczucki w "Gościu Wydarzeń": Będziemy wywierać presję na kolejnego ministra finansów

Polska
Krzysztof Szczucki w "Gościu Wydarzeń": Będziemy wywierać presję na kolejnego ministra finansów
Polsat News
Krzysztof Szczucki jest gościem Bogdana Rymanowskiego

- Trudno nazwać pułapką działania proobywatelskie [...] Życzyłbym sobie jako Polak i obywatel, żeby rząd zastawiał same takie pułapki - oznajmił w "Gościu Wydarzeń" minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki (PiS). W ten sposób odniósł się do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej podpisania rozporządzenia o zerowym podatku VAT na żywność.

Minister edukacji i nauki odniósł się do uchwalonej w czwartek ustawy ws. zamrożenia cen energii do czerwca 2024 roku. Za ustawą głosowało 247 posłów, jeden był przeciwko, a 197 wstrzymało się. 

Minister edukacji: Pani poseł Henning-Kloska powinna przeprosić 

- Tu Polacy mają zasadnicze powody do smutku, ponieważ Sejm zamiast uchwalić ustawę rządową, która zakładała mrożenie cen energii przez cały rok, która nie zawierała przepisów lobbystycznych dotyczących wiatraków, Sejm tę ustawę odrzucił, a w jej miejsce przyjął ustawę znacznie gorszą, skażoną wpływem lobbystów i ograniczają efekt mrożenia cen tylko do końca czerwca 2024 roku - skomentował Krzysztof Szczucki.

 

Bronił też słów ministra Waldemara Budy z PiS, który nazwał współautorkę projektu tzw. ustawy wiatrakowej, Pauliny Hennig-Kloski, "Rywinem w spódnicy". Według Szczuckiego wpisuje się to w ramy "specyfiki parlamentarnej debaty", a Polakom należą się przeprosiny za tworzony przez nią projekt, w którym znalazły się zapisy zezwalające na wywłaszczanie pod budowę farm wiatrowych.

 

- Pani poseł Henning-Kloska powinna przeprosić wszystkich Polaków za to, że próbowała doprowadzić do uchwalenia przepisów niezgodnych z interesami Polaków - podsumował. Jak później dodał, jeden z posłów Zjednoczonej Prawicy rozpoznał w mężczyźnie, który niespodziewanie pojawił się w sali Sejmu, lobbystę. Sprawę zobowiązał się wyjaśnić marszałek Szymon Hołownia. 

 

OGLĄDAJ: Krzysztof Szczucki o "pułapkach" na rząd D. Tuska. "Życzyłbym sobie takich"

Szczucki o zerowym VAT na żywność: Donald Tusk powinien być wdzięczny

Minister edukacji odniósł się również do ogłoszonego przez premiera Morawieckiego rozporządzenia o zerowym VAT na żywność. Premier chce je podpisać w piątek lub sobotę. 

 

- Będziemy wywierać presję na każdego kolejnego ministra finansów, żeby z takiej decyzji, przynajmniej dopóki sytuacja w obszarze cen żywności znacząco się nie poprawi, się nie wycofywać. - oznajmił poseł PiS. Zapytany przez prowadzącego Bogdana Rymanowskiego, czy nie chodzi o pewną pułapkę zastawioną na przyszły rząd Donalda Tuska stwierdził, że rząd PiS działa w interesie obywateli.

 

- Trudno nazwać pułapką działania proobywatelskie [...] Życzyłbym sobie jako Polak i obywatel, żeby rząd zastawiał same takie pułapki, bo to znaczy, że troszczy się o Polaków. Donald Tusk powinien być wdzięczny za taką decyzję - stwierdził minister, dodając, że nie można "zarzucić rządowi PiS, że ustawy potrzebne, prospołeczne chował w lodówce". 

 

ZOBACZ: Sejm. Dyskusja nt. wyborów kopertowych. Sprzeczka posła KO z politykami PiS

 

Sejm powołał w czwartek komisję jednogłośnie powołał komisję śledczą ds. wyborów kopertowych. Według ministra w komisji powinno zasiąść czterech członków PiS. Szczucki stwierdził, że jego ugrupowanie nie ma się czego obawiać, ponieważ dążyło do przeprowadzenia wyborów zgodnie z prawem, a wina za ich niepowodzenie powinna spaść na Platformę Obywatelską. 

 

Podważył też opinie Najwyższej Izby Kontroli. - Sprawozdania, raporty Najwyższej Izby Kontroli bywają inspirowane innymi kwestiami niż merytoryczne. Decyzje wydane wtedy były zgodne z prawem, miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie.

 

ZOBACZ: Paulina Hennig-Kloska kontra Waldemar Buda. Spięcie o "Rywina w spódnicy"

 

W drugiej części programu Bogdan Rymanowski rozmawiał z politykiem i prawnikiem Andrzejem Czumą, byłym szefem komisji śledczej do spraw nacisków. 

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" możesz obejrzeć tutaj.

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie