Kolor roku. Instytut Pantone wskazał zwycięzcę. Co symbolizuje Peach Fuzz?

Świat Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Kolor roku. Instytut Pantone wskazał zwycięzcę. Co symbolizuje Peach Fuzz?
Znamy kolor 2024 roku

Instytut Pantone ogłosił zwycięzcę plebiscytu na kolor 2024 roku. Jest to Peach Fuzz, który symbolizuje m.in spokój. Nowy odcień jest zupełnym przeciwieństwem zeszłorocznego zwycięzcy - Viva Magenta, który był ciemny i wyrazisty.

Peach Fuzz w palecie Instytutu Pantone ma numer 13-1023. Jest to delikatny, niemal pastelowy odcień brzoskwini, a jego nazwę można przetłumaczyć jako "brzoskwiniowy meszek".

Kolor 2024 roku. Znamy zwycięzcę

"Peach Fuzz oddaje nasze pragnienie, aby otoczyć troską siebie i innych. To bardzo łagodny, brzoskwiniowy odcień, którego charakter wzbogaca umysł, ciało i duszę" - czytamy na stronie Instytutu Pantone, który opisał kolor 2024 roku. 

 

- Poszukując odcienia, który odzwierciedla nasze wewnętrzne pragnienie bliskości i poczucia łączności z innymi, wybraliśmy kolor świetlisty, pełen ciepła i nowoczesnej elegancji. Odcień, który emanuje empatią, otacza czułością i naturalnie łączy to, co młodzieńcze z tym, co ponadczasowe – przekazała Leatrice Eiseman, dyrektorka generalna Instytutu Pantone.

 

Kolor 2024 roku. Kto wybiera zwycięzcę? 

Instytut Pantone (The Pantone Color Institute) jest działem firmy konsultingowej Pantone. Powstał w 2000 roku. Zatrudnia ekspertów i specjalistów z wielu dziedzin, który obserwują zmieniające się trendy w modzie, projektowaniu wnętrz i zachowaniach społecznych, a następnie typują barwę, która będzie najbardziej popularnym kolorem danego roku. Wybierana barwa ma również odzwierciedlać nasze nastroje i być efektem aktualnej sytuacji na świecie.

 

Brzoskwiniowe odcienie są stałym elementem wybiegów kolekcji wiosna-lato 2024, szczególnie w Mediolanie, gdzie swoje siedziby mają największe domy mody. 

 

ZOBACZ: Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wygrało "rel"

 

- Uważamy, że brzoskwinia jest kolorem niezwykle nostalgicznym – powiedziała Eiseman podczas rozmowy z CNN. - Jest to częściej kolor kobiecy, a mimo to został zaadaptowany i włączony do męskich szaf i otoczenia. Myślę, że to świadczy o nowoczesności odcienia - dodała. 

 

Kolor roku 2024 jest zupełnym przeciwieństwem barwy wybranej w 2023 roku. Viva Magenta to zdecydowany i głęboki odcień czerwieni z nutą różu, z kolei Peach Fuzz to delikatna i spokojna barwa brzoskwiniowa. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie