Wojna w Ukrainie. Zła wiadomość dla Kijowa. Biały Dom ostrzega

Świat
Wojna w Ukrainie. Zła wiadomość dla Kijowa. Biały Dom ostrzega
Flickr angela n. // CC BY 2.0 // AP Photo/Virginia Mayo, File // Photo/Jack Dempsey
Joe Biden zapewnia, że chce nadal wspierać Ukrainę, ale na drodze stoi mu część polityków Partii Republikańskiej

Coraz więcej wątpliwości w sprawie dalszych dostaw amerykańskiej broni i sprzętu do Ukrainy. "Stany Zjednoczone nie będą mogły kontynuować dostarczania Ukrainie broni i sprzętu, jeśli Kongres nie zatwierdzi dodatkowego finansowania do końca roku" - przekazał w poniedziałek Biały Dom.

Na stronie Białego Domu pojawił się w poniedziałek list do spikera amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona. Autorką jest Shalanda Young, dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom alarmuje. Chodzi o wsparcie dla Ukrainy

Szefa budżetu Białego Domu ostrzegła Kongres USA, że brak uzgodnienia nowych funduszy dla Ukrainy do końca roku doprowadzi do wstrzymania pomocy.

 

ZOBACZ: Ukraina. Żołnierze będą mogli oddawać komórki rozrodcze do kriobanków. Rada Najwyższa zdecydowała

 

Young stwierdziła, że ​​czas "szybko ucieka". "Chcę jasno podkreślić: bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup większej ilości broni i sprzętu dla Ukrainy" - napisała Young w liście do marszałka Izby. "Odcięcie dopływu amerykańskiej broni i sprzętu powali Ukrainę na polu bitwy" – dodała.

 

Szefowa budżetu zwróciła uwagę, że ​​brak "porozumienia w sprawie zwiększenia finansowania nie tylko zagraża dotychczasowym zdobyczom Ukrainy", ale także "zwiększa szansę na rosyjskie zwycięstwa militarne".

 

Young zwróciła uwagę, że USA nie mają "pieniędzy na wsparcie Ukrainy w walce". "To nie jest problem na przyszły rok" - dodała. "Czas pomóc demokratycznej Ukrainie w walce z rosyjską agresją właśnie teraz. Nadszedł czas, by Kongres zaczął działać" – stanowczo zaapelowała.

 

ZOBACZ: Protest przewoźników na granicy. Ukraina zapowiada pozwy

 

"Podkreślam, że pomoc Ukrainie w obronie i zabezpieczeniu jej przyszłości jako suwerennego, demokratycznego, niezależnego narodu, sprzyja naszym interesom w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Zapobiega to większym konfliktom w regionie, które mogłyby zaangażować NATO i narazić siły amerykańskie na niebezpieczeństwo" - wskazała. "Droga, którą wybierze Kongres, będzie odbijać się echem przez wiele lat" - dodała.

USA. Brak porozumienia w kongresie ws. pomocy dla Ukrainy

Prezydent Joe Biden zwrócił się w październiku do Kongresu o zatwierdzenie 106 mld dolarów na finansowanie bezpieczeństwa narodowego, w tym wsparcie dla Ukrainy i wojny Izraela z Hamasem.

 

Od kilku tygodni w Kongresie trwają zażarte spory wśród republikanów w tej sprawie. Prawicowe skrzydło ugrupowania sprzeciwia się kontynuowaniu dostaw broni do Ukrainy.

 

ZOBACZ: Propaganda Rosji: Ukraina przygotowuje atak na Polskę

 

O przyspieszenie działań apelował w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Kongres do końca roku musi podjąć decyzję dotyczącą pakietu środków na pomoc Ukrainie. Jeśli tego nie zrobi, dalsze wsparcie Kijowa na wymaganym poziomie będzie niezmiernie trudne - przekazał.

 

Kirby jednocześnie odrzucił sugestie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który w wywiadzie dla agencji Associated Press stwierdził, że powodem niepowodzenia ukraińskiej ofensywy jesienią było niewystarczające wsparcie. 

mak / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie