Spotkanie marszałka Sejmu z ambasadorem USA. Szymon Hołownia zdradził pewien sekret

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Spotkanie marszałka Sejmu z ambasadorem USA. Szymon Hołownia zdradził pewien sekret
PAP/Leszek Szymański
Spotkanie Hołowni z ambasadorem USA

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim doszło do nietypowej sytuacji. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na panieńskie nazwisko żony polityka, które brzmi "Brzezińska". - Może jesteśmy jakoś spokrewnieni - zastanawiał się ambasador.

W poniedziałek marszałek Sejmu spotkał się z ambasadorem USA. Podczas wizyty obecny był także m.in. przewodniczący sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej poseł Polski 2050 Michał Kobosko.

 

Na oficjalnym profilu Sejmu RP na platformie X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie z przywitania polityków. - Świetnie spotkać gwiazdę mediów społecznościowych - powiedział Brzezinski ściskając dłoń Hołowni, na co zebrani zareagowali śmiechem. Ambasador USA zwrócił również uwagę na panieńskie nazwisko żony marszałka Sejmu, Urszuli Brzezińskiej-Hołowni.

Hołownia jest spokrewniony z Markiem Brzezinskim

- Może jesteśmy jakoś spokrewnieni - zastanawiał się. Na co Hołownia odpowiedział twierdząco. Przekazał, że jego żona jest "daleką rodziną" ambasadora.

 

Mark Brzezinski poprosił o wspólne zdjęcie z liderem Polski 2015 i politycy wymienili uwagi na temat aktywności w social mediach. Hołownia wspomniał o psie ambasadora o imieniu Teddy, który ma własne konto na Instagramie. Wtedy ambasador zacytował niedawno zmarłego Henry'ego Kissingera. "Jeśli nie ma tego w telewizji, to się nie zdarzyło". Po czym powiedział, że "dzisiaj, jeśli nie ma czegoś na Instagramie, to się nie wydarzyło".

 

 

Po wymianie uprzejmości Brzezinski podziękował za zaproszenie i podkreślił, że Polska jest bardzo ważna dla Stanów Zjednoczonych. - Dziękuję za zaproszenie. To jest dla mnie ogromny zaszczyt i bardzo gratuluję - mówił. - Głos Polski jest głośny, jest ważny. Waszyngton słyszy - zwrócił się po polsku ambasador USA.

 

- Brzezińscy w tym miejscu będą zawsze mile widziani - powiedział z kolei Szymon Hołownia, po czym politycy rozpoczęli oficjalną części spotkania.

 

ZOBACZ: Spotkanie D. Tusk - Sz. Hołownia. "Marszałek zaproponował scenariusz, który ułatwi powołanie rządu"

 

Po rozmowach przedstawiciel USA opublikował na swoich social mediach wpis. "Za mną bardzo dobre spotkanie z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Pogratulowałem mu wyboru na to stanowisko" - napisał. "Relacje między Polską a USA są bliższe niż kiedykolwiek i nie możemy się doczekać dalszego zacieśniania naszej współpracy" -podkreślił. 

Tematy rozmów podczas spotkania ambasadora USA z marszałkiem Sejmu

O tym, co było tematem rozmów poinformował Michał Kobosko. - Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o relacjach polsko-amerykańskich. Pan ambasador był bardzo zainteresowany pozycją nowej koalicji dotyczącą relacji Polski w ramach Unii Europejskiej, ale również naszym niemieckim sąsiadem i Ukrainą. W związku z silnym wsparciem i obecnością wojsk USA w regionie rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie – przekazał po spotkaniu.

 

Podkreślił, że poruszane były również kwestie energetyki. - Przed nami bardzo ważne decyzje dotyczące rozwoju polskiej energetyki jądrowej i pierwszej amerykańskiej inwestycji, która niebawem się rozpocznie - stwierdził. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie