Hiszpania. Zmiana nazw ulic w Barcelonie. Świętych mają zastąpić feministki

Świat
Hiszpania. Zmiana nazw ulic w Barcelonie. Świętych mają zastąpić feministki
Flickr/Tom Mrazek
Ulice świętych w Barcelonie mają przybrać nazwiska feministek

Zmiana władzy w Barcelonie przyniesie też zmiany na ulicach. Miasto postanowiło, że po 150 latach przyszła pora, aby ulice nazwane imionami świętych przybrały inne nazwy. Nowe mają uhonorować znane feministki. Pomysł nie wszystkim przypadł do gustu.

Miejski ratusz w Barcelonie pod przewodnictwem socjalisty Jaume Collboniego uruchomił procedurę zmiany nazewnictwa ulic zadedykowanych świętym. 

 

ZOBACZ: IPN przeciwny zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. "Haniebny gest"

 

Pod koniec listopada zatwierdzono plan, z którego wynika, że ulice Świętego Rafała i Świętej Magdaleny zostaną przemianowane na nazwiska działaczek feministycznych: Marii Casas Mira, a także Magdaleny E. Blanc. 

 

Z kolei ulice poświęcona Świętej Agacie i Świętej Róży zadedykowana będą teraz działaczkom na rzecz kobiet: Agacie Badia Puig-rodon oraz Rosie Puig-rodon Pla. Pierwsza z nich znajduje się w dzielnicy Ciutat Vella, a pozostałe trzy ulice w Gracia.

Zmiany nazw ulic w Barcelonie. Pomysł krytykuje poprzednia władza

Jaume Colboni przejął władzę w mieście w lipcu tego roku. Wcześniej przewodniczący rady miejskiej był Alberto Fernández Díaz, który teraz krytykuje inicjatywę. 

 

ZOBACZ: Puigdemont dla Polsat News: Katalonia będzie wolna i niepodległa, bo tego chcą ludzie

 

- Nie trzeba cofać się do 1936 r., aby w Barcelonie ponownie doszło do prześladowań religijnych. Tym razem na szczęście nie chodzi o ludzi - powiedział cytowany przez hiszpański dziennik "El Debate" polityk. Inny polityk, przewodniczący grupy miejskiej Vox, Gonzalo de Oro stwierdził, że "niszczona jest tradycja miasta". 

 

Jak przypomina "El Debate" nazwy tych ulic pochodzą z XIX wieku, liczą więc już co najmniej 150 lat. Zmiana może zdezorientować mieszkańców miasta i turystów. 

Agata Sucharska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie