Zakaz handlu w niedziele. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję

Polska
Zakaz handlu w niedziele. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję
pixabay
Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą handlu w niedziele. Zakłada ona, że zakaz nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję

W ubiegłą środę Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni wniesiony przez grupę posłów z Polska 2050, który zyskał pozytywną rekomendację sejmowej komisji.

 

ZOBACZ: Handel w niedziele. Monika Krześniak-Sajewicz: Zniesienie zakazu przełoży się na wyższy obrót

 

Podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja zakłada, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu. Natomiast dwie niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi.

 

Według dotychczasowych przepisów handlowe miały być niedziele 17 i 24 grudnia. W Wigilię sklepy miały być otwarte tylko do godz. 14.

Jakie kary za złamanie zakazu handlu w niedziele?

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

ZOBACZ: Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Prezydent Andrzej Duda: To jest nowa era

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.

 

mak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie