Szczyt COP28. Odmówili wspólnego zdjęcia z jednym przywódcą. Bunt Polski, Łotwy i Litwy

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Szczyt COP28. Odmówili wspólnego zdjęcia z jednym przywódcą. Bunt Polski, Łotwy i Litwy
PAP/EPA/MAHMOUD KHALED/ UN PRESS OFFICE / HANDOUT
Przywódcy kilku państw odmówili wspólnego zdjęcia z Łukaszenką

Przedstawiciele państw Polski, Łotwy i Litwy odmówili wykonania wspólnego zdjęcia podczas szczytu klimatycznego. Powodem ich decyzji była obecność przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki na fotografii. - Byłoby hipokryzją - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda

Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Edgars Rinkeviczs, czyli przywódcy Polski, Litwy i Łotwy, odmówili wykonania "rodzinnego zdjęcia" na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28). Powodem ich decyzji był Alaksandr Łukaszenka. Prezydenci nie chcieli pozować wspólnie z dyktatorem - informuje agencja BNS. 

 

- Byłoby hipokryzją stać ramię w ramię z przywódcą kraju, z terytorium którego Rosja prowadziła agresję na Ukrainę i - jak gdyby nigdy nic - dyskutować o przyszłości świata i zmianach klimatycznych - stwierdził prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek odwołał wyjazd na szczyt klimatyczny

 

- Białoruski reżim przyczynia się do niszczenia przyszłości świata i - podobnie jak Rosja - jest odpowiedzialny za to, co dzieje się na Ukrainie - dodał. Przypomniał również, że wspólne zdjęcie przywódców określane jest mianem "rodzinnego", a "Łukaszenka nie należy do rodziny, której chcemy być częścią".

Szczyt klimatyczny w Dubaju

Tegorocznym organizatorem 28. Szczytu Klimatycznego były Zjednoczone Emiraty Arabskie. Decyzja w sprawie gospodarza COP28 była mocno krytykowana i kontrowersyjna z uwagi na fakt, że obecnie w państwie najważniejsze interesy dotyczące ropy naftowe.

 

Szczyt Klimatyczny jest organizowany cyklicznie od 1995 roku, w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych.

 

Na spotkaniach najwięksi światowi przywódcy omawiają problemy klimatyczne. W 2018 roku gospodarzem wydarzenia była Polska, a szczyt odbył się w Katowicach. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie