Łukaszenka dostał pytanie o Polskę. "Jesteśmy jednym narodem"

Świat
Łukaszenka dostał pytanie o Polskę. "Jesteśmy jednym narodem"
AP/Pool Sputnik Kremlin
Alaksandr Łukaszenka

- Białoruś i jej sąsiedzi - Litwa i Polska - bez wątpienia odbudują swoje więzi w przyszłości - powiedział Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z mieszkańcami Ostrowca w obwodzie grodzieńskim. - Jesteśmy jednym narodem - dodał. Białoruski przywódca skomentował również wyniki wyborów w Polsce.

Łukaszenka został zapytany przez jednego z mieszkańców o stosunki z sąsiadami Białorusi. Odpowiadając na pytanie, wyraził przekonanie, że prędzej czy później kraje sąsiadujące z Białorusią przywrócą stosunki dyplomatyczne miedzy krajami.

 

- Odbudujemy nasze więzi zarówno z Litwą, jak i Polską. Nie mam co do tego absolutnie żadnych wątpliwości - odpowiedział. 

 

ZOBACZ: Białoruś: Alaksandr Łukaszenka domaga się odszkodowania od Rosji. "Nie musimy tego ukrywać"

 

- Nieporozumienia się zdarzają, ale wszystkie są przejściowe. Przyjdą czasy, kiedy będziemy żyć razem, jak zawsze, łącznie z czasami sowieckimi - stwierdził. - Możemy poczekać. Nie ma tu żadnej katastrofy - dodał. 

 

Jego zdaniem "sąsiedzi nie powinni się ze sobą kłócić". - Zawsze powtarzam, że sąsiadów dał nam Bóg, nie możemy ich sobie wybierać - powiedział. 

 

Podkreślił, że jego kraj "nie ponosi winy za obecne stosunki między krajami". 

Łukaszenka o wyborach w  Polsce 

Białoruski przywódca skomentował również wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Jak powiedział, nie spodziewa się większych zmian w polityce Polski po dojściu do władzy Donalda Tuska.

 

Łukaszenka nazwał go politykiem "proeuropejskim", podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość było według niego partią bardziej proamerykańską.

 

ZOBACZ: Białoruś: Łukaszenka "pod wrażeniem" wyborów w Polsce. "Nie spodziewałem się"

 

- To nie znaczy, że jutro zmieni się tam polityka wobec Białorusi. Komunikujemy się różnymi kanałami, a oni stawiają mi warunki, żądając wypuszczenia kogoś (prawdopodobnie chodzi o Andrzeja Poczobuta - red.). Ta osoba złamała prawo, jak mogę ją wypuścić? Powinny być ku temu pewne warunki - powiedział.

 

- Jesteśmy suwerennym, niezależnym państwem. Będziemy prowadzić politykę leżącą w interesie naszych obywateli. Jeśli oni będą gotowi to zaakceptować, jutro możemy uścisnąć sobie dłonie i wznowić współpracę - dodał.

 

Jednocześnie zaapelował do mieszkańców przygranicznych regionów. - Utrzymujcie stosunki z Litwinami, Polakami, nie kłóćcie się z nimi. W istocie jesteśmy jednym narodem - stwierdził.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie