Alerty RCB dotyczące smogu. Władze zalecają pozostać w domach

Polska
Alerty RCB dotyczące smogu. Władze zalecają pozostać w domach
Pixabay/JerzyGorecki/@RCB_RP
Alerty RCB dotyczące smogu

Rządowe Centrum bezpieczeństwa wydało alerty smogowe. Prognozowana jest bardzo zła jakość powietrza. Władze radzą, by zrezygnować z aktywności na zewnątrz. Alerty rozesłano do odbiorców w powiatach pleszewskim, radomszczańskim, Piotrkowie Trybunalskim i części woj. śląskiego.

W piątek wydano alerty RCB dotyczące prognozowania złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM -10, czyli SMOG. PM-10 jest szkodliwy ze względu na zawartość metali ciężkich, które mogą być rakotwórcze.  

 

ZOBACZ: Alert RCB dla połowy Polski. Możliwe utrudnienia


Informację początkowo wysłano do mieszkańców powiatów pleszewskiego, radomszczańskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, jednak po niespełna godzinie alarm rozszerzono.  

Zły stan powietrza. Poszerzono teren objęty alertami

Alert RCB dot. ostrzeżenia przed smogiem wysłano także do odbiorców części województwa śląskiego - Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Rybnika, Żor, Jastrzębiu-Zdroju oraz do mieszkańców powiatu rybnickiego i mikołowskiego. 

 


Do wszystkich obywateli tych regionów przesłano SMS-y "UWAGA! Dnia 01.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz". 


W tym dniu radzi się, by nie chodzić na spacery ani nie uprawiać sportów na zewnątrz. Dodatkowo powinno się ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie