Zorza polarna nad Polską. Spektakularne widoki na niebie. Znamy datę

Technologie
Zorza polarna nad Polską. Spektakularne widoki na niebie. Znamy datę
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay
Aby dobrze obserwować zorzę polarną, trzeba wybrać odpowiednie miejsce - najlepiej z dala od miasta

To czas, by patrzeć w niebo. Słoneczna materia pędzi ku Ziemi, a zobaczymy ją jako zorzę polarną. Świetlne rozbłyski mogą być widoczne nad całą Polską już w najbliższe noce. Warunków jest parę - chociażby bezchmurne niebo oraz otoczenie bez nadmiernej ilości światła. Zorza polarna to piękne widoki, ale też zagrożenia. Niewykluczone są przerwy w dostawie prądu, zakłócenia nawigacji czy bezsenność.

Gigantyczne ilości plazmy uwolniły się ze Słońca w wyniku rozbłysku promieniowania rentgenowskiego. Wydarzenie, do którego doszło 150 mln km od naszej planety oznacza, że wkrótce możemy być świadkami spektakularnego spektaklu na nocnym niebie.

 

ZOBACZ: NASA: Pierścienie Saturna będzie można zobaczyć jeszcze tylko przez kilkanaście miesięcy

 

W stronę Ziemi gna słoneczny wiatr z naładowanymi cząstkami, który zobaczymy w postaci zorzy polarnej. Gwiaździstej materii jest tak dużo, że widoki mogą zapierać dech w piersiach.

 

 

Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjać i nad naszym krajem nie pojawi się gęsta kopuła chmur, zorza polarna widoczna będzie od północnych granic Polski aż - być może - po same krańce Podkarpacia. Tak stało się kilka tygodni temu, gdy kolorowe "fale" podziwiali zarówno mieszkający w Ustce, jak i Krośnie.

Zorza polarna - jak się tworzy? Będzie ją widać nad Polską

Zorza polarna tworzy się, gdy wyrzucona ze Słońca materia styka się z ziemską atmosferą. Niewykluczone, że świetlne rozbłyski będziemy podziwiać nawet przez więcej niż jedną noc - z czwartku na piątek i z piątku na sobotę. Bez wątpienia byłaby to dodatkowa atrakcja i tak "magicznych" Andrzejek, obchodzonych 30 listopada.

 

 

Są jednak pewne warunki. Zorzę najlepiej obserwować z miejsca, gdzie nie mamy do czynienia z "zanieczyszczeniem świetlnym". Raczej nie spodziewajmy się więc niesamowitych widoków, stojąc przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

ZOBACZ: Pierwsza taka misja NASA. "Następny przystanek: metalowy świat"

 

Aby zobaczyć niecodzienne zjawisko, warto udać się poza miejscowość pełną latarni, neonów i elektronicznych reklam. Trzymajmy też kciuki, by zbyt rozświetlony nie był Księżyc.

Przerwy w dostawie prądu, problemy ze snem. Negatywne skutki zorzy polarnej

Zorza polarna to jednak również pewnego rodzaju zagrożenia. Niewykluczone, że w noce, gdy wystąpi, będzie trudniej nam zasnąć i gorsze będziemy mieli samopoczucie.

 

Działać nie tak, jak powinny, mogą również sprzęty elektroniczne, nawigacja satelitarna, a nawet dostęp do internetu. Niewykluczone są też blackouty - przerwy w dostawie prądu.

wka/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie