Pb95 E5 zniknie ze stacji benzynowych. MKiŚ stworzyło wyszukiwarkę dla kierowców

Polska
Pb95 E5 zniknie ze stacji benzynowych. MKiŚ stworzyło wyszukiwarkę dla kierowców
Polsat News

Popularna benzyna Pb95 E5 od nowego roku zniknie z polskich stacji benzynowych. Oznacza to kłopoty dla kierowców samochodów, które nie są przystosowane do nowego rodzaju paliwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stworzyło specjalną przeglądarkę, w której można sprawić kompatybilność E10 z danym modelem pojazdu.

Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie już  możliwości zatankowania paliwa Pb95 z symbolem E5. Zostanie zastąpiona E10, czyli bardziej ekologiczną wersją paliwa. Wartości po symbolu "E" oznaczają bowiem procentowy udział biokomponentów w jego składzie. 

 

Nowa benzyna będzie miała więc 10 proc. zawartości bioetanolu. Zmiany podyktowane są wymogami Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku zużycie paliw pochodzących z odnawialnych surowców w transporcie osiągnęło poziom 14 proc. 

 

- Wprowadzenie benzyny E10 na polskich stacjach to pokłosie całej unijnej polityki klimatycznej w odniesieniu do paliw, w myśl której rosnący udział biokomponentów ma zmniejszać udział negatywnych substancji w paliwach i ograniczać szkodliwy wpływ tych ostatnich na środowisko - mówi Interii Biznes dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw w firmie e-petrol.pl.

Orlen wyprodukuje bioetanol dla 13 mln aut

Wiosną tego roku Orlen poinformował, że o dwa lata przyspieszy inwestycje w rafineriach, by od stycznia 2024 r. produkować paliwo E10. W konsekwencji koncern zwiększy o blisko 50 proc. zapotrzebowanie na bioetanol do produkcji paliwa. Jego komponentem są odpady rolnicze w postaci słomy zbóż. 

 

Państwowy koncern zapowiadał też w marcu tego roku budowę instalacji w Jedliczu na Podkarpaciu, której zadaniem będzie wytwarzanie bioetanolu. Produkcja ma wynieść około 25 tys. ton tego rodzaju komponentu rocznie, co ma pozwolić na zatankowanie E10 około 13 mln samochodów. 

 

ZOBACZ: Ten automat Orlenu ma wszystko tylko nie paliwo. I działa 24/7

 

Według dr Boguckiego zmiana składu paliwa nie podbije jego cen. - Benzyna E10 będzie po prostu spełniać funkcję "zwykłej" benzyny na naszych stacjach, więc jej cena będzie kształtować się podobnie jak cena obecnej standardowej benzyny - mówił dla Interii Biznes. 

E10 może być niekompatybilna ze starszymi silnikami. MKiŚ stworzyło wyszukiwarkę

Zniknięcie Pb95 E5 może oznaczać pojawienie się kłopotów dla kierowców starszych modeli samochodów. Nowe paliwo spala się w wyższej temperaturze.

 

"Benzyna silnikowa E10 jest kompatybilna ze zdecydowaną większością silników o zapłonie iskrowym, które były wyprodukowane po 1 stycznia 2010 r. W razie wątpliwości kompatybilność pojazdu z benzyną E10 można sprawdzić w wyszukiwarce opracowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska" - czytamy we wpisie resortu na platformie X. 

 

 

Z drugiej strony zwiększenie zawartości etanolu może wpływać na zwiększenie mocy silnika. 

 

E10 jest powszechnie stosowana w Stanach Zjednoczonych czy Australii, a Polska jest kolejnym państwem w UE, które wprowadza ten rodzaj paliwa. 

ap/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie