Niezwykła szopka bożonarodzeniowa wykonana z pizzy. Połączyła dwie tradycje miasta

Świat
Niezwykła szopka bożonarodzeniowa wykonana z pizzy. Połączyła dwie tradycje miasta
Wikipedia Commons/Instagram/annaritacicolini
W Neapolu stanęła szopka bożonarodzeniowa z nietypowego materiału

W jednym z lokali w Neapolu można obejrzeć szopkę bożonarodzeniową wykonaną z pizzy. Autor zadbał o najmniejsze szczegóły. Z kawałków ciasta stworzył m.in. grotę, zwierzęta i Świętą Rodzinę. - Postanowiłem na te święta Bożego Narodzenia połączyć dwie neapolitańskie tradycje - powiedział.

Autorem nietypowej szopki bożonarodzeniowej jest Mauro Espedito, właściciel kilku neapolitańskich pizzerii Owap i lokalnego pizzaioloczyli mistrza wypieku tradycyjnej pizzy. 

 

Scenę Bożego Narodzenia wypiekł z całości z ciasta. Z ciemniejszych i jaśniejszych kawałków utworzył góry, grotę, domy, zwierzęta gospodarskie i całą Świętą Rodzinę. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Rita Cicolini (@annaritacicolini)

 

- Postanowiłem na te święta Bożego Narodzenia połączyć dwie neapolitańskie tradycje. Ta szopka jest hołdem dla tego fantastycznego miasta, wyrażonym przez sztukę wypieku pizzy - wyjaśnił Mauro Espedito, cytowany przez serwis kulinarny La Buona Tavola. 

Szopka z pizzy w Neapolu. W zeszłym roku znaleźli się w niej Putin i Zełenski

Tegoroczna szopka nie jest jednak pierwszą wykonaną z pizzy w Neapolu - ta pojawiła się na ulicach miasta już w 2016 roku. W 2020 roku w tamtejszej bazylice św. Klary stanęła natomiast kilkumetrowa formacja, umieszczona na ogromnym spodzie do pizzy. Została wykonana we współpracy kilku rzemieślników z okazji trzeciej rocznicy wpisania sztuki pizzaiuolo na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chodzi o tradycyjny sposób wyrabiania ciasta i pieczenia go w ceglanym piecu opalanym drewnem.

 

ZOBACZ: Włochy. 68-latka poszła do kina. Spotkała ją historia jak z filmu

 

W zeszłym roku włoskie media obiegło zdjęcie innej szopka wykonanej przez Espedito - do skonsumowania pizzy zasiedli w niej Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin w roli pastuszków. Symboliczna szopka była wyrazem nadziei na rychłe pojednanie prezydentów toczącej ze sobą wojnę Ukrainy i Rosji. 

 

Różne neapolitańskie szopki można co roku oglądać na ulicy San Gregorio Armeno zlokalizowanej na starówce Neapolu. 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie