USA: Tradycja trwa. Prezydent ułaskawił indyki

Świat
USA: Tradycja trwa. Prezydent ułaskawił indyki
EPA/CHRIS KLEPONIS
Prezydent USA ułaskawił dwa indyki

Tradycji stało się zadość. Prezydent USA Joe Biden ułaskawił dwa indyki, które nie staną się tradycyjną potrawą na Święto Dziękczynienia. Wydarzenie zbiegło się z 81. urodzinami polityka, który przy okazji zażartował ze swojego wieku.

W tym roku prezydent ułaskawił dwa indyki przysłane ze stanu Minnesota. Każdy ważył ok. 19 kg.

 

- Te ptaki na nowo doceniają słowa "niech zabrzmi wolność" - powiedział Joe Biden, nawiązując do tradycyjnej amerykańskiej pieśni patriotycznej z XIX wieku. Indyki otrzymały imiona Liberty (Wolność) i Bell (Dzwon) na cześć historycznego Dzwonu Wolności, który jest symbolem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: USA. Prezydent Joe Biden spotkał się z Xi Jinpingiem

 

Prezydent dodał, że zgodnie ze swoim pochodzeniem ptaki uwielbiają rzeczy tradycyjnie kojarzone z Minnesotą takie jak hokej, jabłka i jeziora. Minnesota nazywana jest "krainą 10 tysięcy jezior". Następne wskazał, że Liberty i Bell musiały pokonać wiele przeszkód, by pojawić się w Białym Domu.

 

- Na podstawie tego, że są produktywnymi członkami społeczeństwa i udają się do nowego domu na Uniwersytecie w Minnesocie. Niniejszym ułaskawiam Liberty i Bell. Gratulacje, ptaki - oświadczył Joe Biden.

J. Biden żartuje ze swojego wieku

W poniedziałek Joe Biden obchodził również 81. urodziny. Z tej okazji pozwolił sobie na żart ze swojego wieku.

 

- To 76. rocznica tego wydarzenia (pierwszego ułaskawienia indyków - red.) i chcę, żebyście wiedzieli, że nie było mnie na pierwszym - powiedział prezydent. W ostatnich miesiącach w amerykańskiej polityce trwa dyskusja wokół wieku obecnego prezydenta, który zapowiedział walkę o reelekcję. Już w momencie wyboru na pierwszą kadencję Joe Biden miał 77 lat i był najstarszą osobą wybraną na to stanowisko.

USA. W czwartek Święto Dziękczynienia

W uroczystości uczestniczyły setki gości w tym członkowie amerykańskiego rządu i pracownicy Białego Domu z dziećmi. Święto Dziękczynienia obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, w tym roku będzie to 23 listopada. Upamiętnia pierwsze dożynki mieszkańców kolonii Plyomouth w 1621 roku. Z tej okazji Amerykanie co roku zjadają miliony indyków. Tradycyjnie serwują ptaki z farszem, ziemniakami, sosem żurawinowym i zapiekanką z zielonej fasoli.

 

 

Tradycja ułaskawiania indyków przez prezydentów USA zaczęła się w 1947 roku za prezydent Harry’ego Trumana. Biały Dom otrzymuje indyki w prezencie od związku hodowców indyków National Turkey Federation. Przed ceremonią indyki wybrane do ułaskawienia spędzają noc w luksusowym hotelu.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie