Im szybciej chodzisz, tym niższe ryzyko poważnej choroby. Najnowsze zalecenia naukowców

Świat Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl / The Guardian
Im szybciej chodzisz, tym niższe ryzyko poważnej choroby. Najnowsze zalecenia naukowców
Wikimedia commons
Szybkość ruchu ma wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę

Prędkość w górę, cukier w dół. Naukowcy opracowali optymalną szybkość chodu, obniżającą ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Niewielka zmiana w codzienności może uchronić przed poważną chorobą i jej konsekwencjami.

Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca typu 2 jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych na świecie, a jej częstość występowania gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich trzech dekad. Jest chorobą postępującą, a jej rozwój przebiega stopniowo.

 

ZOBACZ: USA. Pielęgniarka ranna podczas badania rezonansem magnetycznym

 

Cukrzyca typu 2 jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Mają na nią wpływ głównie otyłość oraz uwarunkowania genetyczne. Podstawą leczenia, jak i profilaktyki, jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna

Prędkość chodu ma wpływ na cukrzycę? Wyniki badań naukowców

Ogólnoświatowa analiza badań pokazuje, że bieg lub szybki marsz są skuteczniejsze w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy typu drugiego niż chodzenie w wolniejszym tempie. Zbiorczą analizę dowodów opublikowano w Internecie w British Journal of Sports Medicine.

 

ZOBACZ: Niemiecki rząd przegrał w sądzie. "Nie przestrzega własnych przepisów"

 

Naukowcy z Imperial College w Londynie, Uniwersytetu Medycznego w Iranie i Oslo New University College w Norwegii ustalili, z jaką optymalną prędkością powinien chodzić człowiek, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

 

Naukowcy odkryli, że ryzyko wystąpienia choroby, zmniejszało się wśród osób, chodzących szybciej niż 3 km/h, natomiast u osób, których chód był szybszy niż 6 km/h, ryzyko to obniżało się o 39 proc.

Pierwsze ogólnoświatowe badania. Prędkość chodu kontra cukier

Zespół przeanalizował 10 badań opublikowanych w latach 1999–2022, które obejmowały okresy obserwacji trwające od trzech do 11 lat. Do badania włączono łącznie 508 121 dorosłych pacjentów z Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Niemcy. Bójka Polaków na dworcu w Monachium. Rozdzieliła ich zakonnica

 

W porównaniu z chodzeniem z prędkością mniejszą niż 3 km/h, średnia lub normalna prędkość chodzenia wynosząca 3–5 km/h wiązała się z o 15 proc. niższym ryzykiem cukrzycy typu drugiego, niezależnie od czasu spędzonego na marszu.


Ryzyko zmniejszało się jeszcze bardziej wraz ze wzrostem tempa, przy relatywnie szybkim marszu z prędkością od 5 km/h do 6 km/h, co wiązało się z obniżeniem ryzyka o 24 proc. Wśród osób, chodzących z prędkością większą niż 6 km/h, ryzyko wystąpienia tej choroby było o 39 proc. niższe.

Chód ma wpływ na zdrowie. Obniżenie ryzyka cukrzycy

Naukowcy przyznali, że osoby chodzące szybciej są bardziej sprawne, mają większą masę mięśniową i lepszy stan ogólnego zdrowia. Zwiększona prędkość chodzenia wiąże się z lepszą wydolnością krążeniowo-oddechową i siłą mięśni, a oba te czynniki mają związek z ryzykiem cukrzycy. Szybki marsz ma sprzyjać utracie wagi, co pomaga poprawić wrażliwość na insulinę. 

 

ZOBACZ: Baboszewo. W piwnicy Urzędu Gminy znaleziono ciało 43-letniego mężczyzny

 

Cukrzycę typu drugiego zdiagnozowano u ponad 537 milionów osób na świecie. Szacuje się, że kolejne miliony nie wiedzą, że na to chorują. Jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów mózgu i amputacji kończyn dolnych.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie