Papież: "Nie czuję się dobrze". Jest nowy komunikat Watykanu

Świat
Papież: "Nie czuję się dobrze". Jest nowy komunikat Watykanu
GIUSEPPE LAMI/PAP/EPA
Papież Franciszek na chwilę przed audiencją generalną w Watykanie

Papież Franciszek wciąż jest chory, choć kontynuuje swoją codzienną posługę. Jak informuje rzecznik Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty nie ma gorączki, jednak w jego płucach wciąż jest stan zapalny. Duchowny przyjmuje antybiotyki.

Jak już informowaliśmy, papież Franciszek nie weźmie udziału w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, która rozpocznie się w piątek. Powodem był pogarszający się stan zdrowia Ojca Świętego, a do rezygnacji z zagranicznej podróży duchownego namawiali lekarze.

 

Biskup Rzymu zmaga się z infekcją. W weekend był zmuszony do odwołania wszystkich audiencji z "powodu łagodnej grypy". Teraz Watykan przekazał najnowszy komunikat w sprawie stanu zdrowia.

 

ZOBACZ: Choroba papieża Franciszka. Nie był w stanie odczytać tekstu rozważań

 

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej informuje w nim, że stan 87-latka jest stabilny, jednak w jego płucach nadal rozwija się stan zapalny, choć bez gorączki. Mimo niedyspozycji Ojciec Święty wziął udział w środowej audiencji generalnej.

Pulmonolog o leczeniu papieża. "Musi uzbroić się w cierpliwość"

Papież Franciszek w trakcie nabożeństwa wyraził ubolewanie i oznajmił, że "nie czuje się dobrze". Poprosił także adiutanta  o odczytanie przygotowanego przemówienia. Stwierdził, że gdyby on czytał, to przemówienie nie brzmiałoby "ładnie".

 

Papież wciąż przyjmuje antybiotyki. W rozmowie z "Il Messaggero" doświadczony włoski pulmonolog ocenił leczenie Ojca Świętego.

 

- Sytuacja nie jest dramatyczna. Cierpi na bakteryjne lub wirusowe zapalenie, które jest dość powszechne, zwłaszcza w tym wieku. Leczenie antybiotykami jest konieczne. Do tego kortyzon i aerozole oprócz niezbędnego odpoczynku. Papież będzie musiał uzbroić się w cierpliwość - powiedział profesor Nicola Dardes.

Problemy zdrowotne Ojca Świętego

Przypomnijmy, że pod koniec marca Ojciec Święty był hospitalizowany w klinice Gemelli, do placówki przywieziono go karetką. Trafił tam z powodu problemów z oddychaniem oraz sercem. Test na obecność koronawirusa okazał się negatywny, jednak lekarze wykryli infekcję dróg oddechowych.

 

Z kolei w zeszłym roku roku przeszedł operację usunięcia części jelita grubego ze względu na zapalenie uchyłków. Dodatkowo papież cierpi na rwę kulszową, ma także problemy z kolanem. Często korzysta z pomocy wózka inwalidzkiego oraz laski.

Piotr Białczyk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie