Choroba papieża Franciszka. Nie był w stanie odczytać tekstu rozważań

Świat
Choroba papieża Franciszka. Nie był w stanie odczytać tekstu rozważań
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Papież Franciszek nie wyszedł w niedzielę do wiernych

Wiernych zgromadzonych w niedzielne południe na placu Świętego Piotra w Watykanie z nadzieją zobaczenia go w oknie Pałacu Apostolskiego spotkał zawód. Z powodu choroby Ojciec Święty odmówił Anioł Pański w kaplicy w Domu Świętej Marty, co transmitowano na telebimach. Wyjaśnił, że nie może czytać rozważań z powodu "zapalenia płuc". 

Z powodu choroby Papież Franciszek nie pojawił się w niedzielne południe w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie, by odmówić modlitwę Anioł Pański - podała agencja Reutera. Ojciec Święty połączył się z wiernymi za pośrednictwem transmisji z kaplicy w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. W modlitwie mogli także uczestniczyć wierni zgromadzeni na placu Świętego Piotra, gdzie była wyświetlana na telebimach.

 

Papież kaszlał, a na dłoni miał opatrunek wskazujący na wkłucie po kroplówce. Wyjaśnił też, że nie może czytać rozważań z powodu "zapalenia płuc". 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o kryzysie demograficznym. "Dzisiaj ludzie wolą mieć szczeniaka niż dziecko"


Przed odmówieniem modlitwy papież Franciszek oddał głos księdzu Paolo Braidzie, który odczytał poprzedzające ją rozważania. Był to pierwszy raz w trakcie trwającego od 2013 pontyfikatu, kiedy papież Franciszek nie zrobił tego sam. Wiernym wytłumaczył, że nie pozwalał mu na to stan zdrowia.

 

W trakcie niedzielnej modlitwy Ojciec Święty zdradzał objawy choroby. Papież kaszlał, a na ręce można było zobaczyć opatrunek, chroniący ranę po kroplówce.

Papież Franciszek zachorował. Watykan uspokaja wiernych

Ze względu na stan zdrowia Ojca Świętego wszystkie audiencje zaplanowane na sobotę zostały odwołane. Tego dnia papież pojechał do rzymskiej kliniki Gemelli, gdzie przeszedł badania.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież odwołał audiencje, trafił do szpitala. Są wyniki badań


Lekarze przeprowadzili m.in. tomografię komputerową, która nie wykazała żadnych komplikacji w płucach Ojca Świętego. Jak przypomina portal Vatican News, w młodości papież Franciszek przeszedł zapalenie opłucnej, w którego trakcie konieczne było usunięcie kilku torbieli i niewielkiej części prawego płuca. Sobotnie badanie wykluczyło podobne zagrożenie i papież wrócił do domu.

Stan zdrowia Ojca Świętego. Mimo choroby papież poleci na szczyt klimatyczny

Mimo choroby Ojciec Święty ma w piątek 1 grudnia udać się w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie odbędzie się szczyt klimatyczny COP28.

 

Jak podaje agencja AFP, papież Franciszek "ma skrytykować bezczynność wielu rządów i wezwać je do zintensyfikowania wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych".

Kajetan Leśniak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie