Czy w Wigilię sklepy będą czynne? Sejm zdecydował ws. zakazu handlu

Biznes
Czy w Wigilię sklepy będą czynne? Sejm zdecydował ws. zakazu handlu
Polsat News
Sejm przyjął ustawę, która zakłada, że tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od handlu

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że tegoroczna Wigilia - przypadająca w niedzielę - będzie dniem wolnym od handlu. "Za" zagłosowało 429 posłów. Z dokumentu wynika ponadto, że we dwie wcześniejsze niedziele - 10 i 17 grudnia - sklepy będą otwarte. Ustawa trafi teraz do Senatu, a aby weszła w życie, konieczny będzie jeszcze podpis prezydenta RP.

"Za" zmianą w prawie regulującym handel w niedziele zagłosowało w środę 429 posłów z 441 obecnych na sali plenarnej. Wstrzymało się 12 posłów Konfederacji, a w głosowaniu nie wzięło udziału 12 posłów PiS, 5 - KO, 1 - PSL-Trzeciej Drogi oraz 1 z Konfederacji.

 

Projekt noweli przedstawiał w Sejmie poseł Polski 2050 Adam Gomoła. - Chcemy, aby Wigilia tego roku była wolna od handlu - mówił, przypominając, że proponowane zmiany są jedynie preludium przed głębszymi zmianami w sprawie niedziel handlowych.


Polityk powiedział, że jego opcja "chce stanowić prawo, które regulują rzeczy systemowo, a nie ad hoc".

Projekt ustawy o handlu w Wigilię i inne grudniowe niedziele

Przegłosowana ustawa trafi do Senatu. Gdy izba wyższa ją przyjmie, dokument będzie czekał na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt ustawy zgłoszony przez Polskę 2050 dotyczy nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

 

ZOBACZ: Kryptowaluty. Co jest więcej warte? Bitcoin czy budżet Polski? Odbicie na rynku krypto wciąż trwa

 

Zmiany w prawie zakładają, że Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem wolnym od pracy, natomiast dwie poprzedzające niedziele - w tym roku to 10 i 17 grudnia - nie zostaną objęte zakazem handlu.

 

Wcześniej projekt ustawy przyjęła sejmowa komisja gospodarki i rozwoju. Wskazano w nim, że Wigilia powinna być dniem wolnym dla pracowników sklepów i sieci. Zaznaczono jednocześnie, że - aby umożliwić Polakom przygotowania do Bożego Narodzenia - dwie wcześniejsze niedziele, czyli 10 i 17 grudnia, powinny być handlowymi w pełnym zakresie godzin.

 

Wcześniej komisja odrzuciła rządowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładający, że w Wigilię sklepy pracować nie będą, ale w zamian handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.00.

Zakaz handlu w niedzielę. Za złamanie prawa grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. 

 

ZOBACZ: Sklep w Warszawie wprowadził opłatę za wejście, bo klienci tylko oglądali. Fala komentarzy

 

Zgodnie z obecnymi przepisami niedziela handlowa w grudniu tego roku przypadałaby 17 grudnia i właśnie w Wigilię. W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń.

 

Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

mbl/wka / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie