Donald Tusk na czele rankingu Politico. Najbardziej wpływowy polityk Europy

Świat
Donald Tusk na czele rankingu Politico. Najbardziej wpływowy polityk Europy
PAP/Adam Warżawa
Donald Tusk został uznany przez portal Politico za najbardziej wpływowego polityka

Donald Tusk zajął pierwsze miejsce w corocznym rankingu portalu Politico. Lidera KO i najprawdopodobniej przyszłego premiera Polski uznano za najbardziej wpływowego polityka w Europie, wspominając, że od lat toczył on "grę" z Jarosławem Kaczyńskim i ją zwyciężył. W innych kategoriach wyróżniono m.in. premier Włoch Giorgię Meloni i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Donald Tusk zwyciężył w kategorii "Najbardziej wpływowa osoba w Europie" i znalazł się na liście 28 europejskich polityków i osób publicznych uznanych przez Politico za zasługujące w tym roku na wyróżnienie.

 

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej został przez redakcję portalu przedstawiony jako symbol zmian i szansa na odwrócenie populistycznych tendencji na kontynencie. Lidera nowej parlamentarnej większości przeciwstawiono prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Ranking Politico. Donald Tusk kontra Jarosław Kaczyński

Jak podano na stronie Politico, lider KO "zwyciężył w tej grze". "Przez dwie dekady dwóch mężczyzn toczyło bitwę o duszę Polski: w jednym narożniku, walcząc o demokratyczną, nowoczesną, europejską wizję przyszłości - Donald Tusk; w drugim narożniku, walcząc o tradycjonalistów, katolickich konserwatystów i nacjonalistów - Jarosław Kaczyński" - sprecyzowano.

 

ZOBACZ: Ranking zaufania Rosjan. Alaksandr Łukaszenka wśród hollywoodzkich gwiazd

 

Październikowy wynik wyborczy KO ma być - według medium - drogowskazem dla innych europejskich społeczeństw i udowadniać, że "nawet w wadliwym systemie możliwe jest pokonanie zasiedziałych populistów, proponując powrót do centrum". 

 

 

Donald Tusk już wcześniej znalazł się w rankingu Politico. Po powrocie do krajowej polityki w 2021 roku zyskał tytuł "Zakłócacza" (ang. The Disrupter). W aktualnym zestawieniu "zakłócaczem" została natomiast szefowa banku centralnego Rosji - Elwira Nabiulina.

 

ZOBACZ: Kiedy nowy rząd? Donald Tusk wskazał na dzień św. Łucji

 

Przeskok między kategoriami zaliczył także prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski, który w zeszłym roku był najbardziej wpływową osobą w Europie, teraz uznany został za "Marzyciela" (ang. The Dreamer). 

 

Premier Włoch Giorgia Meloni zyskała tytuł "Człowieka czynu" (ang. The Doer), jako drugą w tej kategorii wyróżniono Ursulę von der Leyen, Przewodniczącą Komisji Europejskiej, z dopiskiem "królowa". 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie