Jaworzno: Tragedia w kopalni Sobieski. Miasto ogłasza żałobę, minuta ciszy w Sejmie

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Jaworzno: Tragedia w kopalni Sobieski. Miasto ogłasza żałobę, minuta ciszy w Sejmie
Polsat News

Cztery osoby zginęły w wyniku wtorkowego wypadku w kopalni Sobieski. Pamięć ofiar tragedii uczcili posłowie na początku obrad Sejmu w środę. Tego samego dnia prezydent Jaworzna Paweł Silbert ogłosił w mieście czterodniową żałobę. "Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń" - zaapelował włodarz.

Na oficjalnym profilu Jaworzna na Facebooku czytamy, że "w związku z wczorajszą tragedią Paweł Silbert - Prezydent Miasta Jaworzna - ogłasza żałobę (w mieście) od 29 listopada do 2 grudnia 2023 roku". Samorząd poprosił mieszkańców o "godne uczczenie pamięci ofiar tej tragedii".

 

"Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń. Rodzinom ofiar składamy wyrazy współczucia" - dodano.

 

W wyniku wtorkowej tragedii zginęły cztery osoby. Do wypadku w kopalni Sobieski doszło około 15:40. Sześcioosobowa brygada była wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni 500 metrów pod ziemią. W wyniku niekontrolowanego wypłynięcia wody nastąpiło rozerwanie rurociągu podsadzkowego.

Tragedia w kopalni w Jaworznie. Są ofiary 

Jak informował we wtorek około 20:00 Marcin Maślak, rzecznik Tauronu Wydobycie, poszkodowanych zostało sześć osób. - Trzech pracowników zostało przewiezionych na powierzchnię. Dwaj poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala. W przypadku trzeciego poszkodowanego stwierdzono zgon - opisywał.

 

ZOBACZ: Jaworzno. Wypadek w kopalni Sobieski. Są ofiary śmiertelne

 

Dodawał, że pięcioro górników to pracownicy zakładu Sobieski, a jedna osoba to pracownik zewnętrznej firmy. Przekazał także, iż pozostali górnicy, którzy pracowali w tym momencie w kopalni, nie odnieśli obrażeń. 

 

Akcję ratowniczą zakończono o 20:35. Ciała wszystkich górników zostały wydobyte na powierzchnię, a rodzinom poszkodowanych zapewniono opiekę psychologa.

Jaworzno: Śmierć górników w kopalni. Prezydent i premier złożyli kondolencje

Kondolencje bliskim ofiar złożył premier Mateusz Morawiecki. "Ogromna tragedia w kopalni Sobieski w Jaworznie. W wyniku rozszczelnienia rurociągu zginęli pracownicy, a jeden z nich jest ranny. Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i bliskim. Życzę powrotu do zdrowia rannemu. Zapewniam o wsparciu rodzin w tej trudnej sytuacji" - napisał na platformie X.

 

Do wypadku odniósł się również prezydent Andrzej Duda. "Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku, do którego doszło dziś w kopalni Sobieski w Jaworznie. W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z Rodzinami i Bliskimi Ofiar oraz z górniczą społecznością. Dziękuję za poświęcenie i odwagę wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej" - przekazał w sieci.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie