Jaworzno. Wypadek w kopalni Sobieski. Są ofiary śmiertelne

Polska
Jaworzno. Wypadek w kopalni Sobieski. Są ofiary śmiertelne
Polsat News
Wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie

W kopalni Sobieski w Jaworznie doszło we wtorek do wypadku. Zginęły cztery osoby - przekazała wieczorem spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia. O 20:35 zakończono akcję ratowniczą. Ciała wszystkich górników zostały wydobyte na powierzchnię.

- Poszkodowanych zostało sześć osób. Trzech pracowników zostało przewiezionych na powierzchnię. Dwaj poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala. W przypadku trzeciego poszkodowanego stwierdzono zgon. Na dole pozostają trzy osoby, z którymi niestety nie mamy kontaktu. Prowadzona jest aktywna akcja ratownicza - informował przed g. 20 rzecznik Tauronu Wydobycie Marcin Maślak.

 

- Pięcioro górników to pracownicy zakładu Sobieski, jedna osoba to pracownik zewnętrznej firmy - dodał. Rzecznik przekazał także, że pozostali górnicy, którzy pracowali w tym momencie w kopalni pozostają bezpieczni.

 

Podczas konferencji po g. 21 rzecznik Marcin Maślak przekazał, że w wypadku zginęły cztery osoby. - O 20:35 zakończono akcję ratowniczą. Ciała wszystkich górników zostały wydobyte na powierzchnię - dodał.

 

Rzecznik przekazał, że zapewniono opiekę psychologa rodzinom poszkodowanych.

Jaworzno. Wypadek w kopalni

Do wypadku doszło ok. g. 15:40. Sześcioosobowa brygada była wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni 500 m pod ziemią - przekazał dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

 

W wyniku niekontrolowanego wypłynięcia wody, nastąpiło rozerwanie rurociągu podsadzkowego - dodał dyspozytor.

 

ZOBACZ: Śląskie. Wypadek na DK88 w Zabrzu. Pięć osób zostało rannych

 

Jak podano, na dole, w miejscu wypadku jest lekarz. Wcześniejsze doniesienia WUG mówiły o czterech ofiarach śmiertelnych.

Wypadek w kopalni. Premier składa kondolencje

W mediach społecznościowych głos zabrał prezydent Jaworzna, Paweł Silbert.


"Dotarły do mnie tragiczne wiadomości o wypadku w jaworznickiej kopalni Tauron Wydobycie ZG Sobieski. Trwa akcja ratunkowa, służby pracują. Niestety wśród poszkodowanych są ofiary śmiertelne... Wyrazy współczucia dla rodzin górników" - napisał.  

 

Kondolencje złożył także premier Mateusz Morawiecki. "Ogromna tragedia w kopalni Sobieski w Jaworznie. W wyniku rozszczelnienia rurociągu zginęli pracownicy, a jeden z nich jest ranny. Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i bliskim. Życzę powrotu do zdrowia rannemu. Zapewniam o wsparciu rodzin w tej trudnej sytuacji" - napisał na platformie X.

 

ZOBACZ: Tragedia w kopalni miedzi w Lubinie. Nie żyje górnik

 

Do wypadku w tym samym serwisie społecznościowym odniósł się również prezydent Andrzej Duda. "Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku, do którego doszło dziś w kopalni Sobieski w Jaworznie. W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z Rodzinami i Bliskimi Ofiar oraz z górniczą społecznością. Dziękuję za poświęcenie i odwagę wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej" - napisał.

 

Strona internetowa tauron-wydobycie.pl przybrała kolory żałobne.

 

Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o powierzchni 60 kilometrów kwadratowych. 

 

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie