Wojna w Izraelu. Sprzeczne doniesienia o porozumieniu z Hamasem

Świat
Wojna w Izraelu. Sprzeczne doniesienia o porozumieniu z Hamasem
AP/IDF
Izraelscy żołnierze w szpitalu Al-Shifa

W mediach pojawiły się doniesienia o bliskim porozumieniu między Izraelem i Hamasem. W efekcie miałyby zostać wypuszczone kobiety i dzieci przetrzymywane w Strefie Gazy. Biały Dom zaprzeczył informacjom, zapewniając jednocześnie, że rozmowy wciąż trwają.

Powołując się na swoje źródła, "Washington Post" podał informację, że Stany Zjednoczone, Izrael i Hamas są bliskie porozumienia w sprawie uwolnienia kobiet i dzieci przetrzymywanych w Strefie Gazy. Zakładnicy mają zostać zwolnieni "w najbliższym czasie". Warunkiem drugiej strony konfliktu ma być pięciodniowa przerwa w walkach.

 

Biały Dom w sobotę wieczorem zapewnił, że USA pracują nad uzgodnieniami między walczącymi stronami, ale Izrael i Hamas nie osiągnęły jeszcze porozumienia w kwestii uwolnienia zakładników i tymczasowego zawieszenia broni.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Izrael sygnalizuje możliwość rozszerzenia działań na południe enklawy

 

Podczas konferencji bezpieczeństwa w Bahrajnie Brett McGurk, główny doradca prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu oznajmił, że w wojnie Izraela z Hamasem nie będzie znaczącej przerwy, jeśli wcześniej nie zostaną uwolnione wszystkie kobiety i dzieci przetrzymywane w Gazie.

Izraelska "operacja" w szpitalu Al-Shifa

Jednocześnie w sobotę odbyła się, według Izraela dobrowolna ewakuacja największego szpitala w Gazie. Placówkę Al-Shifa opuściły setki pacjentów i pracowników medycznych. Budynek jest przeszukiwany przez siły izraelskie w celu odnalezienia centrum dowodzenia Hamasu.

 

ZOBACZ: Wojna Izrael-Hamas. Szpital Al-Shifa przestał funkcjonować. Krytycznie zagrożone noworodki

 

Jak informuje agencja Associated Press, podczas ewakuacji wojskowi przeszukiwali mężczyzn oraz skanowali ich twarze. Niektórzy zostali zatrzymani.

Jakub Krzywiecki/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie