Spór biskupów. Abp Gądecki spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem

Polska
Spór biskupów. Abp Gądecki spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem
Deutsche Bischofskonferenz/ Twitter
Abp Gądecki spotkał się z abp Georgiem Bätzingiem

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem. - Pomimo różnic kulturowych będziemy wspólnie szukać dobra i właściwej drogi dla Kościoła - oświadczył polski duchowny. W ostatnich dniach pomiędzy niemieckimi i polskimi biskupami doszło do ostrych tarć, a w konflikt wkroczył papież Franciszek.

"Wczoraj wieczorem rozmawiałem z bp. Georgiem Bätzingiem, przewodniczącym niemieckiego episkopatu. Mamy świadomość, że żyjemy w czasach trudnych dla Kościoła w Europie, jednakże pomimo różnic kulturowych będziemy wspólnie szukać dobra i właściwej drogi dla Kościoła w Polsce i w Niemczech" - napisał na Twitterze przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

 

ZOBACZ: Niemiecko-polski spór biskupów. Powodem list do papieża Franciszka


Hierarchowie spotkali się przy okazji zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy, które odbywa się na Malcie. Oświadczenie w podobnym tonie wydał przewodniczący Episkopatu Niemiec biskup Georg Bätzing.


"W przyszłości wszelkie pojawiające się pytania i możliwe nieporozumienia we wzajemnym postrzeganiu powinny być poruszane i dzielone ze sobą w polsko-niemieckiej grupie kontaktowej w wypróbowany i sprawdzony sposób" - powiedział cytowany w komunikacie Georg Bätzling.

Niemiecko-polski spór biskupów. Abp Gądecki wysłał list do papieża

W ostatnich dniach doszło do poważnych tarć pomiędzy biskupami Kościoła katolickiego obydwu krajów. Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał list do papieża Franciszka, w którym jednoznacznie skrytykował pomysły, zgłoszone przez niemiecki Kościół na Synodzie Biskupów w Watykanie.


Część hierarchów postulowała większą otwartość Kościoła na osoby LGBT+. Wśród zwolenników nowych propozycji znajdowali się przede wszystkim biskupi z Niemiec. Krytyczny list do głowy Kościoła oburzył przewodniczącego Episkopatu Niemiec, który określił list arcybiskupa Gądeckiego "ogromnym przekroczeniem uprawnień" i "złośliwym oczernianiem".


21 listopada w niemieckich mediach opublikowano list, pod którym podpisał się papież Franciszek. Głowa Kościoła podzieliła w nim wątpliwości przewodniczącego polskiego episkopatu.


W liście papież stwierdził, że zaangażowani w Drogę Synodalną wierni i duchowni z niektórych niemieckich diecezji "szukają zbawienia", powołując nowe organy wewnątrz Kościoła i nieustannie omawiając te same tematy "w pewnym egocentryzmie" – ocenił.

lmo/sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie