Kościół: Spada liczba zdeklarowanych katolików. W tych województwach jest ich najmniej

Polska
Kościół: Spada liczba zdeklarowanych katolików. W tych województwach jest ich najmniej
Pixabay/GUS

6,6 mln mniej katolików w Polsce. Dane z Narodowego Spisu Powszechnego nie pozostawiają złudzeń, że coraz więcej osób odchodzi od Kościoła. Deklaracje wyznania w poszczególnych województwach potrafią się od siebie jednak różnić.

Według danych wskazanych przez Narodowy Spis Powszechny z 2021 roku, odsetek katolików w Polsce spadł z 87 proc. do 71 proc. względem 2011 roku.

 

W 2021 roku deklarację wiary złożyło ponad 27,6 mln osób, z czego 27,1 mln osób zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. W dekadę liczba wiernych spadła o 6,6 mln. Wtedy było to 33,7 mln.

 

ZOBACZ: Raport "Kościół w Polsce 2023". Najwięcej księży w historii, najszybciej od wiary odchodzą młodzi


2,6 mln osób zadeklarowało brak przynależności do jakiegokolwiek wyznania, a 7,8 mln Polaków odmówiło odpowiedzi na pytanie. Jest to ponad 20 proc. populacji. W 2011 roku brak wyznania zadeklarowało ponad 900 tys. osób, a nie odpowiedziało na pytanie 2,6 mln obywateli.

Przeciwstawne krańce Polski, przeciwstawne deklaracje

Największy odsetek zdeklarowanych katolików zamieszkuje województwo podkarpackie (82,92 proc.) oraz województwo świętokrzyskie (81,21 proc.).

 

ZOBACZ: Pijany ksiądz chwiał się na pogrzebie. Prokuratura umorzyła śledztwo


Najwięcej osób deklarujących bezwyznaniowość jest na Dolnym Śląsku (10,03 proc.) oraz na przeciwstawnym geograficznie do województwa podkarpackiego, Pomorzu Zachodnim (9,83 proc.). Niewiele mniejszy odsetek jest w województwie mazowieckim (9,75 proc.).

Bunt Dolnego Śląska

Dolny Śląsk zamieszkuje ok. 2,9 mln obywateli. Brak wiary deklaruje tam ponad 10 procent mieszkańców, a 23,42 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie.

 

ZOBACZ: Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież: Prawo do migrowania dla wielu stało się obowiązkiem

 

W ciągu ostatnich 10 lat liczba katolików w województwie dolnośląskim mogła spaść o ponad pół miliona. Zwiększyła się natomiast liczba prawosławnych o 2000, a Świadków Jehowy o 3000.

Inne wyznania w Polsce

Poza katolikami, deklarację wiary w Narodowym Spisie Powszechnym złożyli m.in. wyznawcy Kościoła prawosławnego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Muzułmańskiego Związku Religijnego, Kościoła Zielonoświątkowego, Świadkowie Jehowy oraz pastafarianie - w Polsce w 2021 roku 2312 osób deklarowało wiarę w Latającego Potwora Spaghetti.

 

 

Bartosz Treder / sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie