Papież przyjął rezygnację biskupa po skandalu na plebanii w Dąbrowie Górniczej

Polska
Papież przyjął rezygnację biskupa po skandalu na plebanii w Dąbrowie Górniczej
Wikimedia Commons/TheKarbix/CC BY 3.0
Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego - przekazała Nuncjatura Apostolska. Decyzja biskupa może mieć związek z nieobyczajną imprezą na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Akta sprawy trafiły do Watykanu.

"Ojciec Święty Franciszek: Przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego. Mianował administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej sede vacante w osobie arcybiskupa katowickiego Adriana Galbasa SAC" - głosi komunikat Nuncjatury.

 

ZOBACZ: Dąbrowa Górnicza: Skandal na plebanii. Sprawa trafi do Watykanu

 

W ostatnich tygodniach biskup sosnowiecki mierzył się ze skandalem obyczajowym, który wybuchł w jego diecezji. Na początku miesiąca biskup Grzegorz Kaszak wszczął kościelny proces karny wobec jednego ze swoich księży. Ks. Tomasz Z. miał pod koniec sierpnia w swoim mieszkaniu urządzić nieobyczajną imprezę, która kilka dni później odbiła się szerokim echem w mediach. W jej trakcie interweniowała policja i pogotowie, a całą sprawą zajęła się prokuratura.

"Ks. Tomasz Z. dopuścił się złamania norm moralnych"

"Fakty ustalone przez Komisję w oparciu o świadectwa przesłuchanych osób pozwoliły stwierdzić, że ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia" - napisano w komunikacie opublikowanym przez kurię na początku października

 

"Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego" - dodano. 2 października ks. Tomasz Z. został odwołany ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji i urzędów. 

 

W oświadczeniu opublikowanym we wtorek przez biskupa Grzegorza Kaszaka na stronie diecezji, duchowny wezwał swoich wiernych do wspierania arcybiskupa Adriana Galbasa w jego nowej misji

 

"Przybywa do diecezji sosnowieckiej, aby ją wesprzeć do czasu wyboru nowego Biskupa Sosnowieckiego. Jestem mu ogromnie wdzięczny, że podejmuje się tego wyzwania" - napisał. 

 

Biskup Grzegorz Kaszak święcenia biskupie przyjął w marcu 2009 roku, w tym samy roku został mianowany przez Benedykta XVI biskupem diecezjalnym diecezji sosnowieckiej. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie