Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Powołana Monika Horna-Cieślak

Polska
Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Powołana Monika Horna-Cieślak
Platforma X/Sejm RP
Sejm powołał Monikę Horną-Cieślak na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Sejm powołał Monikę Horną-Cieślak na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Była jedyną kandydatką i została zgłoszona przez koalicyjną większość KO-Trzecia Droga-Lewica. "Za" rękę podniosło 246 posłów, "przeciw" było 195, a trzech wstrzymało się od głosu.

Monika Horna-Cieślak zastąpi Mikołaja Pawlaka, który obowiązki RPD będzie pełnił do 14 grudnia. Była jedyną kandydatką na to stanowisko. Została zgłoszona przez sejmową większość - KO, Lewicy i Trzeciej Drogi, ma też rekomendacje sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

 

Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko RPD większością bezwzględną. Spośród 444 posłów "za" było 246, "przeciw" 195, a od głosu wstrzymało się trzech.

 

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika, marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.

"Młode osoby potrzebują prawdziwego rzecznika"

Podczas wtorkowych obrad przedstawiciele partii zabrali głos ws. kandydatury Hornej-Cieślak na RPD. 

 

- Jestem dumna, że jest kandydatką sejmowej większość, ale przede wszystkim kandydatką dzieci i organizacji, które ją znają i ją popierały - powiedziała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. - Ochroną praw dziecka zajmuje się od 19 roku życia - dodała.

 

Stwierdziła, że "po pięciu latach pychy, pogardy, obojętności, ideologicznych wojen, polskim dzieciom po prostu potrzebny jest cudowny człowiek". - To będzie fundament tej jakościowej zmiany - wskazała.

 

ZOBACZ: Finansowanie in vitro. Debata w Sejmie

 

Kolejny na mównicy pojawił się poseł sprawozdawca Michał Krawczyk z KO. - Zadeklarowała ścisłą współpracę z nowym minister edukacji. (...) Jednoznacznie zadeklarowała swój sprzeciw wobec jakichkolwiek form przemocy fizycznej i kar cielesnych - mówił. 

 

- Wizja Moniki Hornej-Cieślik znacząco odbiega od zarządzania tym urzędem przez dotychczasowego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka - powiedział.

 

ZOBACZ: Marszałek Sejmu Sz. Hołownia próbował swoich sił w aktorstwie. Zagrał licealistę

 

- Monika Horna-Cieślak rozumie, że nie mamy władzy nad dziećmi, ale powinniśmy przyjąć za nie odpowiedzialność. Młode osoby potrzebują prawdziwego rzecznika - powiedziała z kolei poseł Dorota Łoboda z KO. 

 

- Przede wszystkim jest to osoba, która swoją wrażliwością, swoim doświadczeniem pokazała, że umie, potrafi, słucha i współpracuje z młodymi osobami - dodała.

 

Maja Nowak z Polski 2050 podkreśliła, że nowa RPD przywróci "podmiotowość dzieciom". - Pani mecenas daje gwarancję, że prawa dziecka zostaną przywrócone i zaopiekowane - powiedziała. 

 

Krzysztof Paszyk z PSL wskazał, że rzecznik praw dziecka nie może to być "namiestnik partii politycznej". - Rzecznik praw dziecka musi być jak najdalej od polityki - podkreślił. 

Wątpliwości posłów PiS i Konfederacji

Poseł Zbigniew Bogucki z PiS powiedział, że podczas komisji zadał kilka pytań, ale nie uzyskał odpowiedzi od mec. Horna-Cieślak. Dotyczyły one orzeczenia TK z maja 1997 roku. - To orzeczenie w sposób jasny i klarowny mówi o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o ochronie dziecka nienarodzonego. Niestety na to pytanie nie uzyskałem odpowiedzi - powiedział.  

 

- Trudno głosować za kandydaturą pani mecenas, która nie chce wypowiadać się w najważniejszych sprawach dotyczących dzieci - powiedział.

 

Grzegorz Adam Płaczek z Konfederacji ocenił, że "jest to przerażające, że jedyny kandydat na stanowisko rzecznika praw dziecka tak jawnie i bez większego namysłu popiera ideologizację najmłodszych obywateli w polskich szkołach". 

Kim jest Monika Horna-Cieślak?

Monika Horna-Cieślak jest prawniczką, specjalizującą się w  prawach dzieci i młodzieży.

 

Współtworzyła akty prawne, dotyczące ochrony praw najmłodszych w tym tzw. Ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody rodziców.

 

ZOBACZ: Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka

 

Jest członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, członkinią Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy ministrze sprawiedliwości. Przez 11 lat pracowała w fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Monika Horna-Cieślak została nagrodzona m.in. jako "Prawnik Pro Bono 2019". Jest wspierana przez takie organizacje jak Fundacja Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych. Jej kandydatura została poparta również przez Naczelną Radę Adwokacką.

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie