Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Świat
Finlandia zamyka całą granicę z Rosją
PAP/EPA/TOMI HANNINEN

Fiński rząd poinformował we wtorek o zamknięciu całej granicy z Rosją dla ruchu osobowego. Przez fińsko-rosyjską granicę dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów.

- Rząd podjął decyzję o ostatecznym zamknięciu całej wschodniej granicy w związku z napływem migrantów z krajów trzecich, w odpowiedzi na "zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu" - powiedział premier Petteri Orpo na konferencji w Helsinkach.

 

Oznacza to, że imigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i składać podań o azyl. 

 

ZOBACZ: Finlandia wysyła wojsko na granicę z Rosją. Jest odpowiedź Kremla

 

Decyzja o zamknięciu całej granicy, w tym ostatniego otwartego dotąd przejścia Raja-Jooseppi na dalekiej północy w Laponii, w kierunku na Murmańsk (ok. 250 km od granicy), wchodzi w życie w nocy ze środy na czwartek i będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

 

Wcześniej, na miesiąc (do 23 grudnia), zamknięte zostały trzy przejścia na północnym odcinku granicznym.

 

Jeszcze wcześniej fiński rząd podjął decyzję o zamknięciu na okres trzech miesięcy czterech najbardziej uczęszczanych przejść granicznych w południowo-wschodniej Finlandii, w Karelii, w których koncentruje się ruch w kierunku na Petersburg i Moskwę.

 

Fińska granica lądowa z Rosją liczy ponad 1340 km.

 

Wkrótce więcej informacji.

dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie