Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Nieoficjalne ustalenia Interii

Polska
Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Nieoficjalne ustalenia Interii
PAP/Paweł Supernak
Interia ustaliła skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego

Znamy część nazwisk nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Z ustaleń Interii wynika, że większość z nich to osoby, które wcześniej nie zasiadały w rządzie. Do Rady Ministrów trafi także reprezentant Suwerennej Polski.

Jak informuje Interia nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego ma być mniejszy, bardziej ekspercki, z większą liczbą kobiet i osób spoza polityki. W nowym gabinecie Morawieckiego znajdzie się poniżej 20 ministrów (dziś jest ich 27), będzie w nim 10 kobiet.  

 

ZOBACZ: Skład rządu Mateusza Morawieckiego. Adam Bielan: Wszyscy przyjęli propozycję od premiera

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Lista przyszłych ministrów:

Poniżej lista nazwisk, które udało się ustalić Interii: 

 

Minister aktywów państwowych - Marzena Małek 
Minister klimatu i środowiska - Anna Łukaszewska-Trzeciakowska
Minister rodziny i polityki społecznej - Dorota Bojemska
Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Anna Gembicka
Minister rozwoju i technologii - Marlena Maląg
Minister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak 
Minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak
Minister spraw zagranicznych - Szymon Szynkowski vel Sęk
Minister sprawiedliwości - Marcin Warchoł

 

Z nieoficjalnych informacji Interii wynika, że szefową Kancelarii Premiera w randze ministra - członka Rady Ministrów zostanie Izabela Antos

 

ZOBACZ: Marcin Mastalerek: W poniedziałek zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego

 

Z poprzedniego składu rządu w nowym znajdą się, oprócz samego premiera, Mariusz Błaszczak, Marlena Maląg oraz Szymon Szynkowski vel Sęk. Jednak tylko Błaszczak obejmie swój dawny resort.

 

Szymon Szynkowski vel Sęk, który poprzednio zajmował stanowisko ministra ds. UE, teraz zostanie powołany na ministra spraw zagranicznych. Funkcje ministra ds. UE oraz ministra spraw zagranicznych mają zostać połączone.

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego

Dziś o 16:30 w Pałacu Prezydenckim dojdzie do zaprzysiężenia premiera, a także nowych ministrów. - Wszyscy, którzy dostali propozycję od premiera, przyjęli ją. Znam dużą część tego składu. Nie będzie tam pierwszoplanowych polityków. Od samego początku było takie założenie - powiedział Adam Bielan, lider Partii Republikańskiej, w "Gościu Wydarzeń". 

 

- Kształt rządu ekspercko-politycznego, który w poniedziałek przedstawi premier Mateusz Morawiecki, to mój pomysł - zdradził z kolei w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński. - Chodzi o to, aby w tym rządzie nie było zbyt wielu polityków. Ale akurat minister Błaszczak być może się w nim znajdzie - dodał prezes PiS w opublikowanym rano wywiadzie.

 

Słowa poświęcone ministrowi obrony dotyczą sobotniej wypowiedzi Błaszczaka. - Nie będę w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej.

 

Dopytywany, co jest powodem decyzji, podkreślił, że "czuje się ekspertem, natomiast ten rząd ma mieć trochę inny charakter". - Jestem, powiem trochę nieskromnie, politykiem z pierwszego szeregu PiS. Ten rząd będzie trochę inaczej skonstruowany. To nie będą politycy z pierwszego szeregu, taki jest pomysł polityczny" - zapewniał Błaszczak.

Rząd M. Morawieckiego. Kim są nowe twarze?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami polityków Zjednoczonej Prawicy w składzie nowego rządu Mateusza Morawieckiego znalazły się mniej znane osoby. Marzena Małek, która ma objąć funkcję ministra aktywów państwowych, dotychczas była dyrektor generalną MAP, odpowiedzialną m.in. za sprowadzenie do Polski węgla w czasie kryzysu energetycznego. Jest także członkiem rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – Grupy Azoty i TFI PZU.

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego". Dyskusja o nowym rządzie. "Władek Kosiniak-Kamysz nie podjął rękawicy"

 

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, która ma objąć funkcję minister klimatu i środowiska, obecnie pracuje jako pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

 

Z kolei Dorota Bojemska, typowana jako minister rodziny i polityki społecznej, jest Przewodniczącą Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Anna Gembicka, według ustaleń Interii nowa minister rolnictwa i rozwoju wsi, jest obecnie wiceministrem w resorcie rolnictwa. Wcześniej sprawowała, m.in. funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Marlena Maląg, która ma objąć tekę minister rozwoju i technologii w latach 2019–2020 była minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a od 2020 minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która ma objąć funkcję minister funduszy i polityki regionalnej, obecnie sprawuje stanowisko sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia ma pytanie do prezydenta. Chodzi o premiera Morawieckiego

 

Nowym szefem MSZ ma zostać Szymon Szynkowski vel Sęk. W latach 2018-2022 był on sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej, Polonii, dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Obecnie jest ministrem ds. Unii Europejskiej. 

 

Ustalenia Interii wskazują, że ministerstwem sprawiedliwości pokieruje polityk ugrupowania Zbigniewa Ziobry. Jednak inaczej niż w ostatnich latach, funkcję tę będzie sprawował obecny wiceminister Marcin Warchoł, a nie lider Suwerennej Polski. 

mak / Polsatnews.pl / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie