Duże zmiany w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym. "Zakaz wprowadzania psów"

Polska
Duże zmiany w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym. "Zakaz wprowadzania psów"
Tatrzański Park Narodowy/Marcel Tobis
Duże zmiany w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym

Nowy regulamin będzie zakładał restrykcje w kwestii obecności psów na szlakach. Inne zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym po stronie słowackiej, to m.in. powiększenie obszarów, w których będą mogli wypoczywać turyści, ale też więcej tras dla rowerzystów. Przepisy wejdą w życie 15 grudnia.

W Tatrach - a dokładnie jego słowackiej stronie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) - zacznie obowiązywać nowy porządek zwiedzania.

 

Jedną z najważniejszych zmian będzie zakaz wprowadzania psów na wysokogórskie szlaki - rejony, gdzie występują gatunki chronione: kolonie świstaków i kozic oraz miejsca występowania dużych drapieżników i innych rzadkich i zagrożonych gatunków. Miejsca te mają być oznaczane bezpośrednio w terenie.

 

ZOBACZ: Uciekł z domu, bo chciał zobaczyć Tatry. Pies podróżnik wszedł za turystami na Przełęcz Kondracką

 

Warto jednak podkreślić, że w polskiej części Tatr zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych obowiązuje już od wielu lat. Dozwolone jest tylko chodzenie z psami w Dolinie Chochołowskiej.

Nie tylko zakaz psów. Inne zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym

Zgodnie z nowymi zasadami, w pobliżu schronisk zostaną poszerzone strefy, gdzie będą mogli przebywać turyści na krótkotrwały wypoczynek. Do tej pory turyści mogli przebywać tylko w ściśle określonych miejscach w bezpośrednim sąsiedztwie schronisk.

 

Ważne zmiany będą także w obszarze zimowej turystyki. Do tej pory wysokogórskie szlaki po stronie słowackiej były zamykane na okres od 1 listopada do 15 czerwca. Teraz czas zimowego zamknięcia dolin będzie skrócony o 15 dni, czyli od 1 listopada do 31 maja.

 

Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich będzie zamykana od 1 listopada do 30 kwietnia. Najkrócej, bo od 15 grudnia do 30 kwietnia będzie zamknięta Dolina Mięguszowiecka do wysokości Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą.

 

ZOBACZ: Paulina Hennig-Kloska nie wiedziała, ile jest parków narodowych. Teraz się tłumaczy

 

Specjalne ograniczenia będą dotyczyły wysokogórskich szlaków - zimą z terenu Doliny Staroleśnej, Doliny Kieżmarskiej, Łomnickiego Stawu możliwe będzie wejście tylko ze specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym i nartami na Baranią Przełęcz, Czerwoną Ławkę, Żleb Kartarika czy Filmarski Żleb.

Restrykcje w kwestii zjazdów na nartach 

Nowe przepisy określają także tereny dla narciarstwa zjazdowego, które można uprawiać wyłącznie na oznakowanych i wytyczonych trasach zjazdowych - trasach ośrodków narciarskich wyposażonych w wyciągi, zgodnie z regulaminem funkcjonowania danego ośrodka narciarskiego.

 

Narciarstwo biegowe z kolei będzie można uprawiać tylko na ściśle wyznaczonych terenach. Zimową wspinaczkę i tzw. skialpinizm będą mogli uprawiać wyłącznie narciarze - alpiniści, którzy dokonają wcześniejszej rejestracji on-line na stronie Zarządu TANAP, gdzie trzeba będzie przedstawić stosowne uprawnienia alpinistyczne.

Rowerzyści mogą być zadowoleni 

Nowe przepisy pozwolą na poruszanie się rowerami po większej liczbie tras - istniejące ścieżki rowerowe zostaną rozbudowane i dodatkowo zostaną wytyczone. Poszerzone zostaną także obszary dla turystyki wodnej, czyli dla spływów kajakowych i pontonowych. Zostaną także ustalone zasady tzw. geocachingu czyli gier terenowych na terenie TANAP.

 

Zmiany, jak twierdzi zarząd słowackiej części parku, wynikają z kompromis pomiędzy interesami ochrony przyrody, a żądaniami grup interesu korzystających z terenu parku narodowego.

 

Jak twierdzi zastępca dyrektora Zarządu TANAP z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy, Peter Spitzkopf.

 

- Przed nami dużo ciężkiej pracy, która powinna doprowadzić do stopniowego wprowadzenia i stosowania nowych zasad. Dlatego też przez pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów będziemy się starać być tolerancyjni wobec turystów i mamy nadzieję, że oni także będą wobec nas wyrozumiali - przekazał zastępca dyrektora Zarządu TANAP z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy, Peter Spitzkopf.

 

Nowe przepisy wejdą w życie 15 grudnia.

 

Pełen regulamin dostępny jest na stronie TANAP. 

Karolina Gawot / sgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie