Podkarpacie. Pierwszy przypadek legionelli w Lubelskiem. Nie żyje ósma osoba

Polska
Podkarpacie. Pierwszy przypadek legionelli w Lubelskiem. Nie żyje ósma osoba
Polsat News/ zdj. ilustracyjne
W zeszły piątek poinformowano o ognisku zakażeń bakterią Legionella pneumophila w Rzeszowie

W Rzeszowie zmarła ósma osoba zakażona legionellą - dowiedział się Polsat News. Zakażenia potwierdzono do tej pory u 127 pacjentów. Jak podano w sobotę, jeden z pacjentów przebywa w szpitalu w Lublinie. W związku z odkryciem na Podkarpaciu ogniska bakterii na weekend zaplanowano dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej.

Zmarła osoba pochodziła z powiatu rzeszowskiego. To mężczyzna urodzony w latach 30. Przebywał w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

 

- Był pacjentem z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Testy potwierdziły u niego obecność bakterii - powiedział PAP rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka.

 

Jak podał w sobotę Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie, zakażenia potwierdzono do tej pory u 127 pacjentów. Hospitalizowani są w szpitalach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta i Sędziszowa Małopolskiego. Jak podano w sobotę, pacjenci przebywają także w szpitalach w Jaśle i Lublinie.

 

Najwięcej osób zakażonych legionellą mieszka w Rzeszowie (86) i w powiecie rzeszowskim (26). Cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego, trzy u mieszkańców z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwa u mieszkańców z łańcuckiego i po jednym mieszkańcu w powiatach: jasielskim, przeworskim, niżańskim, stalowowolskim i w województwie lubelskim (powiat opolski).

Podkarpacie. Ognisko legionelli

W zeszły piątek poinformowano o ognisku zakażeń bakterią Legionella pneumophila w Rzeszowie. Tamtejszy sanepid wszczął wówczas dochodzenie epidemiologiczne.

 

ZOBACZ: Legionella pneumophila na Podkarpaciu. Prezydent Rzeszowa apeluje

 

W nocy ze środy na czwartek w Rzeszowie trwało posiedzenie sztabu kryzysowego. "Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Ponadto tamtejszy urząd miasta zaplanował weekend dezynfekcję miejskich wodociągów.

 

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka podkreślał w piątek na antenie Polsat News, że zmarłe osoby zakażone legionellą były obciążone przewlekłymi chorobami, zwłaszcza onkologicznymi i kardiologicznymi, z bardzo obniżoną odpornością.

an/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie