Paryż: Bikorn Napoleona sprzedany na aukcji. Kosztował 1,9 mln euro

Świat
Paryż: Bikorn Napoleona sprzedany na aukcji. Kosztował 1,9 mln euro
Polsat News/AP
Bikorn Napoleona wystawiona na aukcję w Paryżu

W Paryżu na aukcji sprzedano kapelusz Napoleona. Ostatecznie słynne nakrycie głowy zostało kupione za 1,9 mln euro (ponad 8 mln złotych). Oprócz kapelusza na aukcji można było nabyć inne rzeczy należące do cesarza. - Sama myśl, że przedmioty naprawdę należały do Napoleona jest poruszająca - powiedział Jean Osenat z domu aukcyjnego. 

Niedzielna aukcja w Paryżu cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, a to wszystko za sprawą wyjątkowych przedmiotów jakie będzie można podczas niej nabyć. Pod młotek poszedł między innymi autentyczny bikorn należący do Napoleona Bonapartego


- Ludzie rozpoznawali ten kapelusz wszędzie. Gdy widzieli go na polach bitew wiedzieli, że Napoleon tam był, a prywatnie zawsze miał go na głowie lub w ręku - to jego symbol - powiedział Jean Pierre Osenat właściciel domu aukcyjnego Osenat. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Menu z Titanica sprzedane na aukcji. Zawrotna cena


Cena minimalna XIX-wiecznego nakrycia głowy wyniosła 800 tysięcy euro. Ostatecznie słynne nakrycie głowy zostało kupione za 1,9 mln euro (ponad 8,3 mln złotych).

Niespotykana aukcja w Paryżu. Rzeczy należały do samego Napoleona

- Obecnie na świecie jest 20 autentycznych egzemplarzy, a 15 z nich jest przechowywanych w muzeach. To, że ten kapelusz trafił do nas na aukcję to niemal cud - przekazał Osenat. 

 

WIDEO: Bikorn Napoleona wystawiony na aukcję


Oprócz kapelusza na aukcji można było nabyć srebrną tabliczkę zrabowaną z powozu cesarza po jego klęsce w bitwie pod Waterloo w 1815 roku. Na aukcji została także zaprezentowana drewniana kosmetyczka ze srebrną szczoteczką. 


- Sama myśl, że przedmioty naprawdę należały do Napoleona jest poruszająca - podkreślił Osenat.  

Karina Jaworska/mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie