Debata nad in vitro w Sejmie. Rozenek-Majdan: Mam nadzieję, że pan prezydent powie "tak"

Polska
Debata nad in vitro w Sejmie. Rozenek-Majdan: Mam nadzieję, że pan prezydent powie "tak"
SejmRP
Małgorzata Rozenek-Majdan wystąpiła na środowym posiedzeniu Sejmu

- Mam ogromną nadzieję, że "tak" dla tej ustawy powie każda strona tej wysokiej izby, jak również "tak" tej ustawy powie pan prezydent - oznajmiła Małgorzata Rozenek-Majdan. Prezenterka telewizyjna pojawiła się na posiedzeniu Sejmu ws. procedowania ustawy o refundacji in vitro jako przedstawicielka wnioskodawców. Jest twarzą kampanii "TAK dla In Vitro"

W środę w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych". Do zabrania głosu w debacie zgłosiło się kilkudziesięciu posłów różnych ugrupowań, po kilku godzinach na sejmowej mównicy pojawiła się również Małgorzata Rozenek-Majdan, która reprezentowała obywateli wnioskujących o refundację procedury in vitro z budżetu państwa.

Debata na temat in vitro. Rozenek-Majdan dziękuje politykom PO

Osobowość telewizyjna i prawniczka od lat promuje rozwiązanie in vitro jako skuteczną formę leczenia bezpłodności i walczy o wsparcie państwa w tym zakresie. Jako matka dzieci poczętych z pomocą tej metody jest jedną z twarzy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "TAK dla In Vitro".  Projekt ustawy został złożony jeszcze w ubiegłej kadencji Sejmu, w marcu.

 

 - To ważny dzień, dlatego że wyraźnie pokazuje, że teraz żyjemy w państwie, które bardzo poważnie traktuje obietnice złożone swoim wyborcom i nie lekceważy głosu społecznego - powiedziała Rozenek, dodając, że wysoka frekwencja w wyborach parlamentarnych przełożyła się na silny mandat ugrupowań do "realizowania woli obywatelskiej". Jak zaznaczyła, w poprzedniej kadencji Sejmu inicjatywa obywatelska mogła "nie znaleźć szczęśliwego zakończenia".

 

ZOBACZ: Finansowanie in vitro. Debata w Sejmie

 

- Ponoć 70 proc. polskiego społeczeństwa popiera nie tylko metodę in vitro, ale również jej refundowanie z budżetu państwa - przekonywała dalej Rozenek-Majdan i podziękowała inicjatorce projektu, Ewie Kopacz oraz Donaldowi Tuskowi, który wspierał inicjatywę. Podziękowania usłyszała również posłanka Agnieszka Pomaska - przewodnicząca komitetu "TAK dla In Vitro", która później również zabrała głos. 

Rozenek-Majdan w Sejmie: Symbol powrotu do normalności

Według Rozenek "refundowanie in vitro jest wyrównaniem szans" dla wszystkich, którzy chcą zostać rodzicami. - Ten projekt nie tylko daje szanse na zostanie rodzicami, ale przede wszystkim jest takim symbolem powrotu do normalności - oceniła przedstawicielka komitetu. - W imieniu tych wszystkich osób chciałabym bardzo serdecznie podziękować - przekazała. 

 

ZOBACZ: Marcin Mastalerek: Andrzej Duda nie będzie blokował projektu ustawy o in vitro

 

Prezenterka telewizyjna wyraziła również nadzieję, że inicjatywa refundacji in vitro zostanie przyjęta przez parlament, a także głowę państwa. - Mam ogromną nadzieję, że "tak" dla tej ustawy powie każda strona tej wysokiej izby, jak również "tak" tej ustawy powie pan prezydent - ogłosiła. Rozenek zapowiedziała, że w szykuje nowy projekt ustawy ws. mowy nienawiści i hejtu. 

 

- Myślę, że pora skończyć z bezkarnym i, jak pokazuje historia parlamentarna, bardzo szkodliwym, nawet śmiertelnie, mówieniem bardzo szkodliwych i nieprawdziwych słów - podsumowała Rozenek.

 

Rozpatrywanie projektu ustawy ws. refundacji in vitro będzie kontynuowane na posiedzeniu we wtorek 28 listopada. 

ako/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie