ORP Sokół na lądzie. Okręt podwodny trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

Polska
ORP Sokół na lądzie. Okręt podwodny trafi do Muzeum Marynarki Wojennej
Polsat News
ORP Sokół

Mieszkańców Gdyni w najbliższych dniach czeka niecodzienny widok. Ulicami miasta zostanie przetransportowany ORP Sokół. Okręt podwodny trafi do Muzeum Marynarki Wojennej. Od przyszłego roku będą mogli go tam podziwiać turyści.

Od piątku trwa transport ORP Sokół. Były okręt podwodny polskiej floty wyruszył w swoją ostatnią podróż, której celem jest wystawa Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Jednostka na specjalnym pontonie została przetransportowana z PGZ Stoczni Wojennej na Nadbrzeże Pomorskie. W ciągu najbliższych dni pokona 500 metrów na lądzie. - Będzie pełnił nową funkcję turystyczną. Okręt przez 16 lat służył w polskiej Marynarce Wojennej - mówił reporter Polsat News Robin Jesse.

 

"Sokół" zostanie przetransportowany do muzeum na samojezdnych platformach. - Już teraz w Gdyni widzimy przy skwerze Kościuszki kilka zamkniętych ulic. Mamy tutaj do czynienia z niespełna 50-metrową jednostką ważącą 370 ton - dodał dziennikarz.

 

WIDEO: Transport okrętu ORP Sokół

 

 

Kiedy okręt trafi do muzeum, zwiedzający będą mogli go podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Wystawa będzie otwarta w czerwcu 2024 roku.

ORP Sokół w służbie

Jednostka została zwodowana blisko 60 lat temu, w 1966 roku. Okręt zbudowano w Niemczech i trafił do służby w norweskiej marynarce jako KNM Stord. Pod polską banderą, już jako "Sokół", okręt służył od 2002 roku.

 

ZOBACZ: UNESCO chce stworzyć pierwsze na świecie wirtualne muzeum przedstawiające skradzione eksponaty

 

W Marynarce Wojennej RP jednostka przebyła prawie 26 tysięcy mil morskich i wykonała 174 zanurzenia. W latach 2006-2007 okręt służył na Morzu Śródziemnym w ramach polskiego kontyngentu wojskowego "Bielik" i operacji NATO "Active Endeavour".

Jakub Krzywiecki/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie