Kraków: Jacek Majchrowski podjął decyzję w sprawie wyborów

Polska
Kraków: Jacek Majchrowski podjął decyzję w sprawie wyborów
Polsat News
Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej

- Nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach - powiedział podczas briefingu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Polityk rządzi miastem od 2002 roku. Podczas konferencji wskazał kogo rekomenduje wyborcom jako swojego następcę.

- Chciałem powiedzieć, że nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach. Mam 77 lat. Jeżeli chciałbym wystartować, kończyłbym kadencję w wieku 82 lat. Nie chciałbym wyglądać jak niektórzy politycy - powiedział prezydent Krakowa.

 

Jacek Majchrowski zapewnił, że jest zdrowy, a jego kondycja fizyczna nie była przyczyną jego decyzji. Problemem nie są również niesprzyjające sondaże. 

 

- Przy każdej kadencji robię sobie badania popularności. Zawsze miałem swoje badania, które zgadzały się niemal w 100 proc. z późniejszymi wynikami wyborów. Te badania wyglądały nieco inaczej niż te publikowane w mediach i pozwalały mi na start w wyborach - powiedział. 

 

Jacek Majchrowski podkreślił, że od czasu objęcia przez niego urzędu minęła cała epoka, a w trakcie jego rządów dorosło całe pokolenie mieszkańców

J. Majchrowski nie wystartuje w wyborach. Rekomenduje swojego zastępcę

Polityk powiedział, że na swojego następcę rekomenduje profesora Andrzeja Kuliga. 

 

- Sądzę, że najlepszym kandydatem, którego mogę państwu wskazać i rekomendować jest pan profesor Andrzej Kulig - powiedział. Andrzej Kulig jest obecnie zastępcą Jacka Majchrowskiego.

 

- Uważam, że jest osobą w pełni predystynowaną do tego, żeby objąć ten urząd. (...) Ma jeszcze jedną zaletę, którą zawsze uważałem za coś priorytetowego. Nie jest związany z żadną opcją polityczną - wyjaśnił. 

 

WIDEO: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski o starcie w kolejnych wyborach

Potwierdziły się doniesienia Interii

Informację o tym, że Jacek Majchrowski może zrezygnować z kandydowania na kolejną kadencję - podała Interia. Według portalu na decyzji prezydenta zaważyć miały m.in. niekorzystne wskazania sondaży. 

 

W czerwcu jedno z badań opublikował IBRIS. Wynikało z niego, że Jacek Majchrowski nie tylko nie wszedłby do drugiej tury, ale zajął dopiero czwarte miejsce z poparciem 10 proc. Na pierwszym miejscu z poparciem 30 proc. znalazł się Łukasz Gibała, a na trzecim Małgorzata Wasserman. Polityk Prawa i Sprawiedliwości poparło 20 proc. ankietowanych.

 

Pojawiły się informacje, że o prezydenturę z poparciem Majchrowskiego ma powalczyć Ireneusz Raś, poseł PSL. W tej sprawie z ustępującym prezydentem miał się spotkać lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Najdłużej rządzący prezydent

Jacek Majchrowski zasiada w fotelu prezydenta Krakowa od 21 lat. Jest najdłużej rządzącym prezydentem Krakowa i należy do najdłużej urzędujących włodarzy miast w Polsce. W wygranych wyborach w 2002 roku pokonał w drugiej turze Józefa Lassotę, który rządził miastem w latach 1992-1998. Zanim objął urząd prezydenta miasta, pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1974 uzyskał stopień doktora na wydziale prawa, jest profesorem nauk prawnych.

 

W latach 1996-1997 piastował stanowisko wojewody krakowskiego z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 

Łukasz Olender/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie