Pierwszy śnieg w Polsce. Na Kasprowym już 60 centymetrów

Polska
Pierwszy śnieg w Polsce. Na Kasprowym już 60 centymetrów
Grzegorz Momot/PAP
Opady śniegu na Podhalu

Od kilkunastu godzin na południowych krańcach Polski notowane są obfite opady śniegu. Biały puch pokrył także centrum oraz północny wschód kraju. IMGW ostrzega kierowców i pieszych przed marznącymi opadami. W górach może też silnie wiać.

Weekend na Podhalu będzie zimny i śnieżny - tylko w ciągu doby przybyły trzy centymetry białego puchu w centrum Zakopanego. Obfite opady dały się we znaki turystom w wyższych partiach gór. Na Kasprowym Wierchu leży już 60 centymetrów śniegu. Tatrzański Park Narodowy opublikował w sobotę nowe ostrzeżenia. 

 

"Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty - miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod ścianami (...). W partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń" - relacjonuje TPN. 

 

 

Podobna sytuacja panuje w Karkonoszach. - W najwyższych partiach spadły dodatkowe trzy centymetry śniegu, ale jest tam bardzo zimno: minus siedem stopni Celsjusza, a wiatr wieje z prędkością do 30 km/h. IMGW wydał dziś ostrzeżenia przed marznącymi opadami śniegu, także w wałbrzyskim oraz Kotlinie Kłodzkiej. Uważać powinny osoby wybierające się w góry: powyżej 800 m.n.pm. szlaki są śliskie - relacjonuje reporterka Polsat News Agata Todorow. 

IMGW planuje wydać ostrzeżenia. Na drogach może być ślisko

Przez najbliższe godziny w całym kraju termometry będą wskazywać ujemne wartości, co będzie sprzyjać utrzymywaniu się świeżej warstwy śniegu. 

 

ZOBACZ: Relaksował się na tarasie. Nagle pojawił się niedźwiedź [WIDEO]

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu dnia może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla części Polski. Oblodzenie dróg może pojawić się w części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. 

 

Zjawisku będą towarzyszyć opady śniegu na Podkarpaciu, w Małopolsce, południowej części ziemi Świętokrzyskiej, na Śląsku oraz powiatach: raciborskim, kłodzkim oraz wałbrzyskim.

Piotr Białczyk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie