Najbardziej poszukiwani przestępcy w Europie. Na liście jest trzech Polaków

Świat
Najbardziej poszukiwani przestępcy w Europie. Na liście jest trzech Polaków
Facebook/Europol/eumostwanted.eu
Udostępniono listę najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie

Europol i ENFAST rozpoczynają kampanię mającą na celu zachęcenie społeczeństwa do pomocy w zlokalizowaniu przestępców w całej Europie. Na stronie internetowej EU Most Wanted zamieszczono ponad 50 profili najbardziej poszukiwanych osób. Na liście znajduje się trzech Polaków.

Polska policja ogłosiła, że startuje kampania EU Most Wanted 2023 zatytułowana "Bądź naszym kolejnym bohaterem (#BeOurNextHero)".

 

W ramach akcji Europol i ENFAST udostępniły profile ponad 50 przestępców powiązanych z m.in. zabójstwami, handlem ludźmi, rozbojami czy cyberprzestępstwem.

 

"Twoja pomoc może być potrzebna, aby odnaleźć najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie. Każdy z nas jest zagrożony przestępczością. Możesz jednak zadbać o bezpieczeństwo Europy, sprawdzając listę najbardziej poszukiwanych osób w UE. Sprawdź, czy rozpoznajesz któregoś z nich" - czytamy na stronie internetowej EU Most Wanted.

Szukają najgroźniejszych przestępców Europy. Na liście trzech Polaków

Na liście EU Most Wanted pojawiają się nazwiska trzech Polaków, ściganych za zabójstwa: Jacek Jaworek, Kamil Żyła oraz Rafał Pacyna. 

 

Europol i ENFAST przekonują, że informacje na temat poszukiwanych można udzielić anonimowo za pośrednictwem strony internetowej. "Jedna wskazówka może wiele zdziałać w walce z przestępczością. Jedna wskazówka może pomóc w ujęciu niebezpiecznego zbiega i uratować potencjalne ofiary" - czytamy.

 

ZOBACZ: Śląskie. Zlecono badanie zwłok znalezionych w lesie. Nie wiadomo, czy to poszukiwany Jacek Jaworek

 

- Przy próbach odnalezienia poszukiwanych zbiegów kluczowa jest współpraca między krajami UE oraz z obywatelami UE. Przestępcy uciekają z kraju do kraju i wielokrotnie próbują zbiec przed organami ścigania - mówiła dyrektor wykonawcza Europolu Catherine De Bolle.

 

Jak zaznaczono, kampania EU Most Wanted odniosła w przeszłości znaczny sukces dzięki anonimowym informacjom prowadzącym do faktycznych aresztowań.

 

Listę najgroźniejszych przestępców można zobaczyć TUTAJ.

Program EU Most Wanted. Uczestniczą prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej

Unijny program Most Wanted został uruchomiony przez społeczność ENFAST w styczniu 2016 roku przy pełnym wsparciu Europolu. Od tego czasu na stronie internetowej zamieszczono listę 408 profili uciekinierów, aresztowano 146 uciekinierów, 50 aresztowań nastąpiło bezpośrednio w wyniku opublikowania profilu zbiega na stronie internetowej, a 21 spraw zostało pomyślnie rozwiązanych od rozpoczęcia ubiegłorocznej kampanii we wrześniu 2022 roku.

 

Każdego roku Europol aktualizuje informacje na temat najbardziej poszukiwanych przestępców. W tym roku w kampanii EU Most Wanted uczestniczą prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Marta Stępień/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie