Wypadek w Puszczy Białowieskiej. Wojskowa ciężarówka śmiertelnie potrąciła żubra

Polska
Wypadek w Puszczy Białowieskiej. Wojskowa ciężarówka śmiertelnie potrąciła żubra
Archiwum prywatne
We wsi niedaleko granicy polsko-białoruskiej wojskowa ciężarówka śmiertelnie potrąciła żubra

W województwie podlaskim w przygranicznej miejscowości Stare Masiewo wojskowa ciężarówka potrąciła żubra. Zwierzę zmarło. O zdarzeniu poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz i aktywista Adam Wajrak. "Armia zachowuje się jakby jej dowódcy nie wiedzieli gdzie są i co to za miejsce" - napisał na portalu Facebook.

W niedzielę 12 listopada w podlaskiej wsi Stare Masiewo wojskowa ciężarówka śmiertelnie potrąciła żubra. Do zdarzenia doszło tuż przy granicy polsko-białoruskiej.


Na obszarze przygranicznym przebywa obecnie około 10 tysięcy polskich żołnierzy.

Aktywista Adam Wajrak: Armia zachowuje się jakby jej dowódcy nie wiedzieli gdzie są i co to za miejsce

Informacje o zdarzeniu przekazała na swoim facebookowym profilu dziennikarz i działacz na rzecz ochrony przyrody Adam Wajrak. "Dziś rano pędzący przez wieś Stare Masiewo wojskowy samochód zabił żubra" - napisał.

 

ZOBACZ: Lew spacerował ulicami miasta. Wielka obława we Włoszech


"Pędzące wojskowe ciężarówki, terenówki, rosomaki itp. stały się normą w Puszczy, najcenniejszym przyrodniczym obiekcie w Polsce i jednym z najcenniejszych w Europie" - dodał.


Wajrak stwierdził również, że "armia zachowuje się jakby jej dowódcy nie wiedzieli gdzie są i co to za miejsce". Podkreślił, że postawa wojskowych stanowi zagrożenie dla Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańców.


"Ich zabawa w wojnę staje się już groźna nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt i tego unikalnego ekosystemu. To musi się zmienić" - oświadczył dziennikarz i aktywista.

Białowieski Park Narodowy: W Puszczy żyje 829 żubrów

Żubr jest uznawany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek bliski zagrożeniu. Do roku 2020 był gatunkiem narażonym na wyginięcie, jednak działa konserwacyjne przyniosły efekty i światowa populacja żubra względem początku XXI wieku istotnie wzrosła.

 

ZOBACZ: Warszawa: Nietypowy pasażer na gapę. Gekon przyleciał samolotem do Polski


Z danych zgromadzonych przez Białowieski Park Narodowy w "Księdze Rodowodowej Żubrów" pod koniec 2022 roku na świecie żyło 10 536 żubrów. W Polsce było wtedy 2603 osobników, z czego 829 w samej Białowieży.


Cały obszar Puszczy Białowieskiej posiada status Obiektu Światowego Dziedzictwa. Na listę UNESCO po raz pierwszy został wpisany w 1979 roku.

Kajetan Leśniak/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie