Niemcy: Kanclerz Olaf Scholz: Każda forma antysemityzmu zatruwa społeczeństwo

Świat
Niemcy: Kanclerz Olaf Scholz: Każda forma antysemityzmu zatruwa społeczeństwo
AP/John MacDougall
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jest "zawstydzony i oburzony" niedawną falą antysemickich incydentów w Niemczech. Polityk podkreślił, że Berlin nie będzie tolerował antyżydowskiej nienawiści. Mówił o tym w czwartek, gdy w Niemczech w wielu miejscach upamiętnia się wydarzenia z kryształowej nocy, która miała miejsce 9 listopada 1938 roku.

Kanclerz Olaf Scholz wygłosił przemówienie w berlińskiej synagodze, która była jedną z tysiąca zniszczonych lub uszkodzony podczas pogromu Żydów w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów. Z tego powodu wydarzenie to nazwano "nocą kryształową".

"Nigdy więcej". Przemówienie Olafa Scholza w berlińskiej synagodze

- Każda forma antysemityzmu zatruwa nasze społeczeństwo - powiedział Scholz, ubrany w kipę (inaczej jarmułkę), tradycyjne żydowskie nakrycie głowy, noszone wedle zwyczaju przez mężczyzn w synagodze. - Nie będziemy tego tolerować - podkreślił kanclerz.

 

- Nauczanie o historycznej odpowiedzialności Niemiec w kwestii Holokaustu jest szczególnie ważne, ponieważ pokolenia, które go doświadczyły, nie mogą już podzielić się swoim świadectwem - stwierdził Scholz.

 

ZOBACZ: Niemcy wycofują z Polski baterie Patriot. W kraju stacjonowały od stycznia

 

Dodał, że "jednocześnie nie można dać się zwieść tym, którzy widzą okazję do odebrania miejsca ponad pięciu milionom muzułmańskich obywateli w naszym społeczeństwie".

 

- "Nigdy więcej" oznacza również przyjaźń z Izraelem - zauważył Scholz.

 

- Izrael ma prawo bronić się przed barbarzyńskim terrorem Hamasu - podkreślił kanclerz, powtarzając, że jego rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić uwolnienie zakładników palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Fala antysemickich incydentów w Niemczech

Podczas nocy kryształowej zamordowano co najmniej 91 Żydów, około 7,5 tys. żydowskich firm zostało splądrowanych, a około 30 tys. żydowskich mężczyzn i chłopców aresztowano.

 

ZOBACZ: Niemcy. Propalestyńskie demonstracje na ulicach Berlina. Policja mówi o wojnie religijnej

 

Synagoga, w której przemawiał Scholz, została zaatakowana koktajlami Mołotowa w fali antysemickich incydentów, które przetoczyły się przez Niemcy po ataku Hamasu na Izrael 7 października i późniejszym izraelskim odwecie.

 

W tygodniu następującym po ataku Hamasu organizacja RIAS zgłosiła 202 antysemickie incydenty w Niemczech, co stanowi wzrost o 240 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Policja informowała, że w tym samym okresie celem ataków były również meczety, a aż osiem z nich otrzymało paczki z podartymi fragmentami Koranu zmieszanymi z fekaliami.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie