Niemcy: Rząd zaostrzy politykę migracyjną. "Historyczny moment"

Świat
Niemcy: Rząd zaostrzy politykę migracyjną. "Historyczny moment"
AP / Darko Bandic
Nielegalni imigranci w Niemczech

Po wielogodzinnych rozmowach kanclerza Olafa Scholza z przedstawicielami 16 landów ustalono zmiany w polityce migracyjnej. Decyzja podjęta przez władze nazwana została "historycznym momentem".

Jak informują niemieckie media, w ramach porozumienia, kraje związkowe Niemiec otrzymają specjalne środki finansowe, które przeznaczone zostaną na przeprowadzenie deportacji migrantów.

 

Dodatkowo zezwolono na wprowadzenie zmian w przepisach określających wysokość programów socjalnych, z których mogą korzystać przyjezdni spoza Unii Europejskiej. Ma to być element znacząco zmniejszający atrakcyjność kraju dla tzw. turystyki socjalnej.

 

- Naszym wspólnym celem jest powstrzymanie nielegalnej migracji - stwierdził Scholz.

Powstrzymanie wzrostu skrajnej prawicy

Zdaniem komentatorów, dzisiejsze porozumienie rządu Olafa Scholza z samorządowcami ma być przede wszystkim odebraniem argumentów rosnącej w siłę skrajnej prawicy.

 

AfD (Alternatywa dla Niemiec) w sondażach ogólnokrajowych zajmuje ostatnio drugie miejsce i coraz poważniej zagraża partii rządzącej. Szybki wzrost miał być związany, m.in. z promowaniem haseł antyimigracyjnych.

 

Z doniesień medialnych wynika, że samorządowcy otrzymają z budżetu centralnego 7500 euro na rozwiązanie sytuacji uchodźców. Środki mają być wypłacane już od początku przyszłego roku.

 

ZOBACZ: Niemcy: Fala migrantów uderza w Berlin. "Trzy metry kwadratowe na osobę"

 

Dodatkowo niemiecki rząd ma zweryfikować możliwości udzielania ograniczonego wsparcia finansowego, dla azylantów, którzy znajdować się będą poza Unią Europejską.

 

Szacuje się, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku o azyl w Niemczech starało się 230 tysięcy osób. Jest to wyraźny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Marcin Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie